.jpg)
A siker másik összetevőjét a miniszterelnök abban látta, hogy a magyar mezőgazdaság nem zárkózott be, hanem integrálódott az Európai Unió 500 milliós piacába, és az EU közös agrárpolitikájának nem csak elszenvedője, hanem aktív alakítója is.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A miniszterelnök örömének adott hangot azzal kapcsolatban is, hogy a magyar gazdálkodóknak sikerült megtanulniuk az informatika használatát is, mivel a föld alapú támogatás-igénylés 95 százaléka ebben az évben már elektronikus úton történt.
A miniszterelnök hangoztatta: a termőföld az egyik legfőbb termelési erőforrás Magyarország számára. Ezt az erőforrást meg kell becsülni, ugyanúgy, mint a vizet, amely szintén hatalmas kincs lesz az elkövetkező években. Ez utóbbival kapcsolatban megemlítette, hogy a kormány meg kívánja könnyíteni mind a termálvíz, mind pedig az öntözővíz felhasználását.
Az unióról szólva azt taglalta, hogy Magyarország döntése helyes volt akkor, amikor nem a mezőgazdasági termelés visszafogása, hanem annak növelése mellett kötelezte el magát, ezt az élet igazolta. Ezért az elkövetkező öt-hét évben Magyarország 30 százalékkal kívánja növelni mezőgazdasági termelését. Erre alapot ad, hogy globálisan megnövekedett az élelmiszerek iránti kereslet.
A miniszterelnök egyetértett az agrárkamara elnökével abban, hogy a világkereskedelmi szervezettel folytatott uniós tárgyalások során nem tehet az EU további folyamatos engedményeket saját piaci érdekei rovására. Az úgynevezett egységes támogatási rendszer (SPS) bevezetésének tervét Magyarországon jó döntésnek nevezte a kormányfő. Szerinte a rendszer bevezetése öt évre tervezhetőséget és stabilitást jelent a magyar mezőgazdaság számára.
A földügyek rendezését szintén szükségesnek tartotta Gyurcsány Ferenc, főként a kiskapuk bezárását. Ebben a miniszterelnök szerint ötpárti egyetértés formálódik. A földtulajdon és a földbérlet rendezése szintén fontos, amelyből a miniszterelnök a hosszú távú földbérlet lehetőségének megteremtését emelte ki. E kérdéskörben ugyancsak konzultációk folynak Gyurcsány Ferenc állítása szerint.
A miniszterelnök szerint a magyar gazdaság az idei évben fordulóponthoz érkezett, mivel nemcsak a mezőgazdaság zárhat jó évet, hanem a teljes magyar gazdaságnak is kedvező kilátásai vannak. Azaz növekedhetnek a jövedelmek, csökkenhet az infláció, a gazdaság pedig visszaállhat az egyensúlyi pályára - mondta Gyurcsány Ferenc.
A Magyar Agrárkamara és az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) várhatóan még ez év végéig kidolgozza a magyar mezőgazdaság középtávú agrárstratégiájának fontosabb elemeit - jelentette be Csikai Milós, a Magyar Agrárkamara elnöke, és Udovecz Gábor, az AKI főigazgatója a küldöttgyűlésén.
Az agrárkamara elnöke az írásos beszámolójához fűzött kiegészítésében arról beszélt, hogy a Magyar Agrárkamara elnöksége szerint az összevont területalapú támogatási rendszer, az SPS olyan jövedelemtámogatást jelent a magyar agrárgazdálkodók számára, amely nem kényszeríti a termelőket eladhatatlan áruk előállítására. A jövő év elején tervezett áttérés az SPS-rendszerre azt is jelenti majd, hogy a mezőgazdasági támogatásokat elválasztják a termeléstől. Mindamellett egyes, gazdasági, ágazatpolitikai és szociális szempontból kiemelt támogatási jogcímek esetében - például állattenyésztés, kertészet -, megengedi a támogatás további részleges termeléshez kötését is.
Az SPS-rendszerben a termelők a támogatási joggal lényegében vagyonértékű jogot szereznek. Így az egyénileg megállapított támogatási jogosultságok igénybevétele nem az adott termék előállításától, hanem a termelő jogosultságaitól függ majd. A Magyar Agrárkamara egyetért az uniós tagországok többsége által elfogadott állásponttal, hogy meg kell őrizni a Közös Agrárpolitika (KAP) alapelveit. Helyesnek tartja, hogy az unió bizottsága törekszik a közösségi szabályok egyszerűsítésére, a hatékonyság növelésére, az adminisztrációs terhek csökkentésére, és a világpiaci folyamathoz való rugalmasabb alkalmazkodásra.
A Magyar Agrárkamara ugyanakkor úgy véli, hogy a bizottság által deklaráltakkal ellentétben Magyarország számára földrajzi helyzete miatt jelentős versenyhátrányt okozna, ha a jelenlegi KAP-reform tervezetét fogadnák el.
50 százalékkal több élelmiszer kell a világnak
Élelmiszer: tízszeresére kell növelni a segélyeket
Öldökléshez vezethet az élelmiszerhiány
Változtatni kell, hogy 10 év múlva is legyen mit enni
A több élelmiszer még nem garantál olcsóbb árakat
Megoldás: segély, bioüzemanyag, génmanipuláció
MTI