1p
A Széll Kálmán Terv azt mutatja, hogy változtak a hangsúlyok a kormány gazdaságpolitikájában, a végrehajtás és a további részletek döntik el, hogy megalapozott-e a mostani nagyobb részt optimista piaci fogadtatás
A Széll Kálmán Terv mutatja, hogy változtak a hangsúlyok a kormány gazdaságpolitikájában, a végrehajtás és a további részletek döntik el, hogy megalapozott-e a mostani nagyobb részt optimista piaci fogadtatás. Az államadósság-csökkentés üzenete háttérbe szorította a még kidolgozatlan részleteket, az azonban már most biztos, hogy a nyugdíjpénztári vagyonátadást a kormánynak 2011-re kell elszámolnia, azt 2012-ben már nem szerepeltetheti bevételként.

A most bejelentett intézkedéscsomagokból az mindenképpen jó hír, hogy a kormány végül is elkötelezte magát a ciklus egészére a 3 % alatti költségvetési hiány mellett  - írja a GKI gyorselemzésében, bár ez az elkötelezettség eddig sem volt titok. A gazdaságkutató ugyanakkor kiemelte, hogy szintén jó hír, hogy a hiánytartást 2012-től már a nyugdíjpénztári vagyon felélése nélkül is teljesíteni kívánja a kabinet.



























Hangsúlyeltolódások: Matolcsy György a mai sajtótájékoztatón

Ugyanakkor mivel az érvényes EU előírások szerint a nyugdíjpénztári vagyonátadást teljes egészében 2011-ben kell bevételként elszámolni (erről lásd keretes írásunkat), a most bejelentett 90 milliárd forintos 2012. évi és 220 milliárd forint 2013-14 évi ilyen felhasználás igazából azt jelenti, hogy a folytatódó hiánycsökkentés helyett a következő évekre a valódi cél (az EU-elszámolásokban) a csak éppen 3 % alatti deficit fenntartása.

Hogyan lesz a 900 milliárdból 680 milliárd?
A Privátbankár.hu kérdésre válaszolva Akar László , a GKI alelnöke elmondta, hogy valójában a 680 milliárd forintos lefaragás a csomag lényegi része, hiszen a kormány által bejelentett és hangoztatott 900 milliárd forintból le kell vonni a nyugdíjtranszfer árát, azt ugyanis az idei évre kell elszámolnia Magyarországnak bevételként az érvényes EU-előírások alapján.

A 3% alatti hiányhoz 3%-os GDP-bővülés kell

Ön mit gondol a Széll Kálmán Tervről?
Engem meggyőzött, a kormány sikeresen végrehajtja.
Alapvetően tetszett, de kevés a konkrétum.
Ez is egy megszorító csomag, nem ezt ígérték.
Nem tudom / nem érdekel.
Az idei költségvetésbe betervezett különböző egyszeri bevételek (nyugdíjpénztári vagyonátadás, válságadók, a végül a magánnyugdíj pénztárban maradó tagok tagdíja), továbbá az adótörvény szerinti további SZJA-csökkenések 2013-ra összesen mintegy 1200 milliárd forintos bevételkiesést okoznak. Az idei egyenlegcél fenntartásához lényegében ezt kellene valamilyen módon pótolni. Ebből a 3 % körüli gazdasági növekedéstől várható automatikus közteherbevétel - emelkedés fegyelmezett kiadási politika mellett mintegy 500 milliárd forintot fedezhet. Ezért a most bejelentett mintegy 680 milliárd forintos kiadáscsökkentés – ha megvalósul - elégnek látszik a hiány 3 % alatt tartásához.

A GKI szerint az egyes területekre célzott csomagokban foglalt megtakarítások megvalósíthatósága azonban továbbra is erősen kétséges. A bejelentések sajnos nem tartalmazzák az intézkedések fontosabb szakmai részleteit, nem adnak elég információt arról, hogy a kitűzött célokat hogyan kívánják elérni. A vázolt nagyságrendek pedig a legtöbb esetben irreálisnak tűnnek - állítja a GKI, aki legutóbbi jelentésében is felhívta rá a figyelmet, hogy rejtenek kockázatokat a kormány elképzelései. A kétségekre a választ csak a most bejelentett csomagok későbbi kibontása, valószínűleg a szakmai törvények beütemezett parlamenti előterjesztése adhatja meg - ezt Matolcsy György júliusra illetve decemberre ígérte.

A kormány hagyott magának mozgásteret

Ha a most bejelentett kiadáscsökkentő intézkedések a vártnál kisebb megtakarítást hoznak, a kormány még mindig elővehet egy „B” tervet. Részben az idei évre bejelentett 250 milliárd forintos zárolás tartóssá tétele, részben további bevételnövelő adóintézkedések formájában. A pénzügyi célok így tarthatók maradhatnak, legfeljebb az ezeket eredményező intézkedések fenntarthatósága válhat kérdésessé.

Hazai banki elemzők szerint ráadásul a piacok által várt csomag mérete nagyobb lett, mint várták (a 600-800 milliárdos helyett összesen 900 milliárd 2013-ig bezárólag), és ez is ad némi mozgásteret a kabinetnek a jövőben.


Navracsics Tibor beszél a Széll Kálmán Terv bemutatásán

A nagy ellátórendszerek reformja még várat magára?

A konkrétumokat hiányolják az ellenzéki pártok a Széll Kálmán Tervből, amit megszorító csomagként értékeltek. A piacok továbbra is türelmesek, bár a BÉT-en néhány papír hirtelen padlót fogott a bejelentés után - politikai és piaci reakciók a Matolcsy-csomag bejelentése után. Részletek >>>
Ugyanakkor sajnálatos, hogy a mostani bejelentések elsősorban a költségvetési transzferkiadások területén kívánnak megtakarításokat elérni, a nagy költségvetési intézményi rendszerek régóta megérett átalakítása, működési módjuk változtatása, az intézményrendszer karcsúsítása és a finanszírozás ésszerűsítése most sincs napirenden - emeli ki a GKI elemzése.
Ez egybe cseng az amúgy főleg pozitív hangvételű londoni véleményekkel, melyek szerint a "a bajok gyökere mélyen van". A bejelentést megelőzően készült NGM-tanulmány is rámutatott, hogy az államháztartás folyó kiadásai igen magasak, ezek egy részét pedig az ellátórendszerek (közoktatás, egészségügy) fenntartása viszi el.

Halva született ötlet volt a 10%-os nyereségadó?

A bejelentések hatására átmenetileg erősödött a forint az euróval szemben a bankközi devizapiacon, majd a kockázatosnak ítélt végrehajtás miatt gyengült a hazai fizetőeszköz. Délutánra az árfolyam már elvált a belpolitikai eseményektől és a régiós trendet követte. Részletek >>>
Az adórendszerbe vetett bizalmat tekintve nem szerencsés, hogy ez alkalommal is visszavontak egy több évre előre bejelentettzadócsökkentést, bár a költségvetési egyensúlyi problémák miatt valószínűleg eredetileg sem kellett volna meghirdetni a 10 %-os nyereségadót.

A GKI szerint a Széll Kálmán Terv hangsúlyeltolódásokra is rámutat. A kormány gazdaságpolitikája az eddigi növekedési prioritással szemben most az államadósság csökkentését helyezi előtérbe. "Ez akár helyes is lehet, de a piacok akkor fogadják el hitelesnek, ha a csomagbontás megtörténik és valóban ezt az eredményt hozza" - szögezi le a gazdaságkutató intézet.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG