1p
Komoly hangulatjavító tényezőnek nevezték londoni elemzők a Magyarország számára bejelentett nemzetközi pénzügyi védőhálót. A globális környezet azonban még bizonytalan, és a magyar gazdaságban is alapvető gondok várnak megoldásra. A szakértők nem zártak ki további forintárfolyam-kilengéseket.
Komoly hangulatjavító tényezőnek nevezték londoni feltörekvő piaci elemzők a Magyarország számára bejelentett, az előzetes citybeli konszenzusnál kétszer nagyobb nemzetközi pénzügyi védőhálót. Hozzátették ugyanakkor, hogy a globális környezet még bizonytalan, és a magyar gazdaságban is alapvető gondok várnak megoldásra. A szakértők nem zártak ki további forintárfolyam-kilengéseket.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank több mint 25 milliárd dolláros pénzügyi védőhálójáról Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális felzárkózó piaci főközgazdásza azt mondta: ha a tervnek a finanszírozás mellett része lesz a költségvetési politika további kiigazítása, akkor jó esély van Magyarország helyzetének tartós stabilizálására.

Sueppel szerint a magyar gazdaság (bruttó) külső finanszírozási igénye a következő tizenkét hónapban 33 milliárd euró lesz, az ország devizatartalékai 17 milliárd eurót tesznek ki, és a 25 milliárd dolláros, lehetséges pótlólagos finanszírozással együtt ez már "nagyon közel van" a rövid távú kötelezettségek "legalább nominális" fedezéséhez. Ez "nagy lépés előre", és időt enged a gazdaságpolitikai kiigazításhoz.

Arra a kérdésre, hogy a mentőterv bejelentésével véget érhet-e a forint széles kilengésekkel kísért gyengülése, a BlueCrest Capital Management főközgazdásza azt mondta, hogy ez "egyelőre inkább remény, semmint reális kilátás", mivel a globális piaci háttér továbbra is igen viharos, és ezt a Magyarországnak összeállított készenléti hitelkeret nem szünteti meg. Emellett a piaci szereplők előbb-utóbb azt is meg fogják kérdőjelezni, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt héten végrehajtott, 3 százalékpontos kamatemelése fenntartható-e a gyengülő hazai gazdasági környezetben, tette hozzá az elemző.
 
Sueppel szerint még a 280 forintos euróárfolyam újbóli elérése is benne van a jelenlegi piaci mozgások lehetséges sávjában. A szakértő szerint a piaci szereplőknek továbbra is lehetnek fenntartásaik a helyzet stabilizálásával kapcsolatban, tekintve, hogy a magyar gazdaság stabilizációját nagyon alacsony növekedésű időszakban kell végrehajtani, és a csekély GDP-növekedés önmagában okozhat pénzügyi kisiklásokat.

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

Neil Shearing, a Capital Economics londoni gazdaságelemző intézet közép-európai közgazdásza ugyanakkor azt jósolta, hogy a forint - jóllehet kilengések továbbra is várhatók - valószínűleg már nem fog visszagyengülni az elmúlt hetekben tapasztalt szintekre.

Shearing azt mondta: egyelőre túl korai lenne megítélni, hogy a piaci hangulat tartósan javul-e a térség egésze iránt, hiszen még a Balkán, a Baltikum és Törökország is pótlólagos finanszírozásra szorulhat, a magyar gazdaság pedig "recesszió felé tart".

Az elemző szerint a magyar jegybanki kamat a gyenge növekedés ellenére jó eséllyel magasan marad még egy ideig. Shearing közölte: 2009 második negyede előtt nem számít kamatcsökkentésre Magyarországon. Hozzátette: nem zárja ki, hogy a forint ismétlődő eladási nyomások alá kerülhet, mert piac továbbra is hajlamos a kilengésekre, de arra nem számít, hogy az árfolyam visszatér a korábbi, 280-285-ös szintekre.

                                             Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>

A 4cast londoni gazdaságelemző és tanácsadó ház elemzése szerint annak puszta ténye, hogy Magyarország egyszerre élvezi a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és a Világbank támogatását, "nagy pluszt" jelent a magyar gazdaság iránti piaci hangulat szempontjából.

A cég szerint úgy tűnik, hogy a válságot sikerült elkerülni, és bár "komoly szégyen", hogy Magyarország ilyen helyzetbe került, a magyar kormány "jól szerepelt a viharban". Sokkal jobban, mint a súlyos gazdaságpolitikai - főleg pénzügypolitikai - hibákat elkövető Izland, a politikailag széttöredezett Ukrajna vagy Románia, ahol a politikusok még most sem vesznek tudomást a problémákról, pedig azok már "több mint egyértelműek".

A 4cast elemzése szerint ugyanakkor Magyarországon is további "komoly diétára" van szükség, a belső és külső adósságszomjat drasztikusan csökkenteni kell, nemcsak egyéves, hanem hosszabb távlatban, tekintve, hogy a hitelpiaci helyzet a belátható jövőben nem tér vissza az amerikai nem elsőrendű (subprime) jelzálogadósságok okozta válság előtti állapotába, amelyet hiteltúlkínálat jellemzett.

A ház szerint a 25 milliárd dolláros mentőháló jelentősen növeli azokat a tartalékokat, amelyeket a következő tizenkét hónapban esedékessé váló - a 4cast elemzői által 32 milliárd euróra becsült - külső kötelezettségek fedezésére fel lehet használni szükség esetén.

A cég szerint azonban a tartalékok felhasználására csak a legrosszabb forgatókönyv esetén lehetne szükség, akkor, ha a magyar bankok külföldi tulajdonosai teljesen leállítanának minden finanszírozást, és az importszint változatlanul maradna a várhatóan csökkenő export közepette; mindkét fejlemény "rendkívül valószínűtlen".

A Magyarországnak jóváhagyott pénzügyi keret több mint a kétszerese az előzetes londoni konszenzusnak. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege például 10-12,5 milliárd dollár közötti készenléti kölcsönkeretet jósolt legutóbbi elemzéseiben.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

Az Unicredit üdvözli az EU, az IMF és a magyar kormány intézkedéseit, amelyek célja, hogy helyreálljon az ország pénzügyi rendszere iránti bizalom - olvasható a bank közleményében. Erich Hampel, az UniCredit Group ausztriai és közép-kelet európai részlegének elnöke úgy fogalmazott: a régió és Magyarország iránt ideiglenesen tapasztalható negatív viszonyulás nem áll összhangban a térség rendkívül jelentős növekedési kilátásaival.

Hangsúlyozta: továbbra is támogatják a magyar gazdaság növekedését, különösen magyarországi leányvállalatukat, elkötelezettek abban, hogy kielégítsék ügyfeleik forint- és euróigényét.

Erich Hampel méltatta a magyar kormány elmúlt két éveben végrehajtott sikeres gazdaságpolitikáját, mely által számottevően csökkent az államháztartási hiány, és a tavalyi 0,7 százalékról az idén várhatóan 2 százalékra emelkedik a GDP növekedési üteme.

A Citigroup szintén üdvözöli az IMF bejelentését. A bank közleménye szerint Shirish Apte, a Citi Közép- és Kelet-Európa régiójának vezérigazgatója állásfoglalásában úgy fogalmaz: "Azt gondoljuk, hogy ez egy fontos lépés a magyar gazdaság megerősítésére, illetve a Magyarország iránti bizalom visszaállítására irányuló törekvések terén, hiszen véleményünk szerint Magyarországnak nagyszerűek a lehetőségei."

Magyarország kiemelten fontos ország a Citi számára, része a továbbra is nagy potenciállal rendelkező Közép- és Kelet-Európa régiójának. A Citi több mint húsz éve van jelen Magyarországon és továbbra is elkötelezetten fejleszti üzletét az országban" - idézi a közlemény a vezérigazgatót.

Mentőöv Magyarországnak - ennyit kapunk
Fellélegezhet az állampapírpiac?
375 milliárd jön össze a nyugdíjasoktól és a közszférából
Így képzeli Gyurcsány a megszorítást
Segítség helyett figyelmeztetést kap Románia az IMF-től
Orbán: szégyen, hogy idáig jutottunk
GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
IMF: 12,5 milliárd dollárról suttognak
Egymásra mutogatnak, ki juttatott ide

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG