
A múltban inkább véletlenszerűen repültek és fotóztak, mára azonban számos tapasztalat és tudás van a szakértők birtokában. Czajlik Zoltán csaknem hét éve foglalkozik archeológiai célú felvételek készítésével a magasból. "Tavasszal és nyáron a legjobb, főleg a szántók földművelés alatt álló területein." Ennek az az oka, hogy ahol valaha fal állt, a gabona megállt a növekedésben, vagy elszíneződött a talaj. Ez a szántóvető embereknek évszázadokig sem tűnik fel, de ha több száz méter magasból és a megfelelő napszakban lefotózzuk a területet, a mező felfedi titkait. Fontos az árnyék, hiszen ha elég laposan süt a nap, az apró domborzatbeli különbségek is nagyobbnak tetszenek a magasból. Ilyenkor pedig könnyebb észrevenni a felfedezendő romok nyomait.
A kérdés óhatatlanul felvetődik az emberben, hogy mit lehet egyáltalán találni a légi régészet szokatlan módszerével. Gyakorlatilag bármit. Épületek, utak, temetők nyomait is fel lehet fedezni, de pontos azonosításuk felszíni kutatást is igényel. Czajlik Zoltán ezért most azt tartja legfőbb feladatának, hogy a csaknem nyolcszáz, a légi régészet útján eddig felfedezett lelőhelyen ásatásokat végezzenek. Vannak persze olyan képeik, amelyekről egyértelműen megállapítható, mi van rajtuk, de a legtöbb esetben csak találgatni lehet. Egy kutató most például – úgy tűnik, sikeresen – azon fáradozik, hogy légi felvételek segítségével rekonstruálja a Dunántúlon a római kori úthálózatot.
A földvárak felfedezésében érték el talán a legnagyobb sikereket a hazai szakemberek. Czajlik Zoltán szerint a történelmi forrásokban említett földvárak nyolcvan százalékát lefényképezték már, de több olyan is lencsevégre került, amelyről korábban senki sem tudott. Ezek lehetnek őskori, de Árpád-kori maradványok is. Leginkább a dimbes-dombos vidékeken találhatók, de többjüket mára erdő fedi. Így sem tűnhetnek el a régész fényképezőgépe elől: téli, havas időszakban készített felvételeken láthatók.
2007-hez kapcsolódik egy érdekes eset. Czajlik Zoltán és csapata Dabas környékén fotózott, és az elkészült felvételeken sokkal több látszott, mint korábban. Ezért egy hét múlva ismét visszarepültek, és akkor még többet mutatott magából a terület: egy temetőre, egy falura és állattartó karámok nyomaira bukkantak. "Szokatlannak számít az ilyen eset." A felfedezések számát tekintve nyilvánvalóan vannak rosszabb és jobb évek.
Birodalmi központ Zalaváron
Egyiptom megelevenedik Kaposváron
Az európai őskor legkiemelkedőbb sírja magyar?
Magyar Hírlap