1p
A Mol egyelőre nem tervez iráni befektetést, mert túlságosan kényes terepnek ítéli az országot - mondta Hernádi Zsolt, a magyar gáz- és olajipari nagyvállalat elnök-vezérigazgatója a Der Standard című osztrák lap szerdai számában megjelent nyilatkozatában.

A Mol osztrák partnere és egyik részvényese, az OMV konszern tervezett iráni gázüzletéről szólva Hernádi hangsúlyozta: a két cég nem hasonlítható egymáshoz, mert az OMV-ban csak két fő részvényes van, az ÖIAG állami holdingé 31,5 százalék, az Egyesült Arab Emírségek állami befektetési intézményéé, az IPIC-é az OMV 17,6 százaléka, miközben a Molnak több részvényessel - köztük a cég több mint 25 százalékát tulajdonló amerikai befektetési alapokkal - is aprólékosan egyeztetnie kell, és az utóbbiak biztosan nem néznék jó szemmel az iráni üzletet.

A Mol elnöke ugyanakkor nem zárta ki, hogy az iráni politikai helyzet megváltozásával a Mol fontolóra venne egy ottani befektetést, mivel, mint mondta, egyébként "Irán kitűnő terep".

A tervezett európai Nabucco gázvezetékről (mely Törökországon, a balkáni államokon és Magyarországon keresztül szállítana Nyugat-Európába iráni, azerbajdzsáni, majd közép-ázsiai földgázt), illetve a Gazprom orosz gázóriás által tervezett, a Nabuccóval párhuzamos, azzal vetélkedő Kék Áramlat földgázvezetékről (mely a nyugat-szibériai gázmezőkről Törökországba vezető, már létező gázvezetéket hosszabbítaná meg Bulgárián és Románián át Magyarországig) szólva Hernádi megismételte: a Mol mindkét opciót nyitva hagyja, és amelyik először valósul meg, arról fognak majd elsőként tárgyalni. Ezt azzal indokolta, hogy Magyarország mindig is a versenyt helyezte előtérbe, ez az egyik erőssége, másrészt mindkét tervezetre vonatkoznak az Európai Unió szabályai, amelyek "nyitott hozzáférést" (open access) írnak elő. Ha a Nabucco elkészül, a gázvezetéket az orosz földgáz számára is hozzáférhetővé kell tenni, illetve ha a Gazprommal vagy más partnerrel együtt építenek vezetéket, ahhoz is biztosítani kell a hozzáférést érdeklődő más partnerek számára.

A Gazprommal Magyarországon tervezett óriás gáztározóról Hernádi azt mondta, hogy annak semmi köze a Kék Áramlathoz. A gáztározó megépülése Hernádi szerint Európa alapvető érdeke, mert abban Oroszország mint jelentős gázszállító vesz részt, és a gáztározók határozottan növelik az ellátás biztonságát.

A Mol és az OMV esetleges egyesüléséről szólva Hernádi azt mondta, hogy a helyzetet állandóan elemzik, de jelenleg úgy látják, hogy az egyesüléssel több érték menne veszendőbe, mint amennyi létrejönne, a monopolellenes szabályozás miatt. A Molnak túl sok üzletről kellene lemondania, és ez a részvényesei számára nem lenne elfogadható, hangsúlyozta a Mol elnök-vezérigazgatója.

A Molnak mindegy, hogy Nabucco vagy Kék Áramlat
Nincs napirenden a Mol és az OMV fúziója (hanganyag)

MTI

 

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG