A magyar álláspont változása csírájában vághatja el a Kék Áramlat-2 elképzelését, de egyben halványíthatja a szibériai olajmezőkhöz való magyar hozzáférés perspektíváját is, latolgatta a Gazeta hétfői kommentárjában.
A liberális orosz lap Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a múlt héten Londonban tett megjegyzéseiből következtetett a magyar gázálláspont megváltozására. Mint írta, Gyurcsánynak az Oroszországtól való energiafüggés mérséklésére tett londoni utalásait a "szakértői közösség" úgy értelmezte, hogy Budapest a Kék Áramlat-2 támogatásától a Nabucco felé fordul.
Mindamellett a Gazprommal való szoros együttműködéssel a magyar kormány éles bírálatokat váltott ki nemcsak a hazai ellenzékből, hanem az európai partnerekből is. Budapestet az EU energiapolitikai egységtörekvéseivel való szembenállással és az orosz érdekeket előmozdító lobbizással vádolták meg. |
A jelek szerint az európai és amerikai diplomaták élénken hangoztatott aggodalmai megtették a hatásukat Magyarországra, vélte a Gazeta, idézve Göncz Kinga külügyminiszternek azt a nyilatkozatát, amelyben tagadta, hogy Budapestre nyomás nehezedne a vezetékdilemmában, de prioritásnak nevezte a Nabuccót.
"Magyarország hátraarcot hajtott végre az EU felé, elfordulva a szibériai lelőhelyekhez való hozzáférés kilátásától" - összegezte a moszkvai lap.
Csövezik az egész világ
Nem is lesz Nabucco?
Oroszbarát magyarok: csodálkoznak, csalódtak
Profil: Magyarország Moszkvához dörgölőzik
A Mol szerint egy baj van a Nabuccóval
MTI