Erre a hétfőn megjelent információra a gazdasági minisztérium tegnap úgy reagált, hogy Magyarországot a bejelentés nem érinti, köszönhetően a hosszú távra kötött szerződéseknek, amelyek előre megszabják a két fél közötti árszintet. A Népszabadság értesülései szerint ugyanakkor ennek aligha örülnének a hazai fogyasztók, ha ismernék a szerződések titokban tartott feltételeit. Magyarország ugyanis már idén is annyit fizetett e megállapodások alapján a Gazpromnak, amennyit Európa a jelentős áremelés után jövőre fog.
"Gazprom-ellenes szövetséget" kovácsol a fehérorosz vezető a minszki FÁK-csúcson - kommentálta több moszkvai lap Aljakszandr Lukasenka előkészületeit a posztszovjet Független Államok Szövetségének (FÁK) csúcstalálkozójára. Eddig minden egyes FÁK-tag "magányosan esett el" az árait emelő orosz gázmonopóliummal vívott harcban - állapította meg a Moszkovszkij Komszomolec. "Most viszont az esküdt szövetséges Lukasenka megpróbál az elégedetlen vevő- és tranzitországokat összefogó Gazprom-ellenes szövetséget szembeállítani a Kremllel" - írta a moszkvai tömeglap |
A magyar importárak pontos mértékét hosszú ideje titok övezi. Az érdekeltek általában ezt azzal szokták elintézni, hogy magáncégek közötti szerződésről, tehát üzleti titokról van szó.
Ahhoz, hogy a 250 dolláros nyugat-európai átlagár kijöjjön, egyes nyugat-európai országoknak még ennél is olcsóbban kellett kapniuk a földgázt. Egyes források szerint ugyanis a magyarországinál Romániában, Lengyelországban és Franciaországban még magasabb is a tarifa. A Gazprom Magyarország felé októberig egy másik forrás szerint 280, azóta pedig 300 dollár "körüli" áron számlázott.
Annak, hogy miért magas a magyar számla, sok oka lehet. A Mol gáznagykereskedő cégét év elején megvásárló német E.ON ezt firtató kérdésünkre azt szokta mondani, hogy a hosszú távú szerződést a Mol kötötte, annak 2015-ös határidejéig nincs módja egyoldalúan változtatni azon.
A Népszabadság értesülését a gazdasági tárcánál nem kommentálták. A lapnál viszont úgy tudják, hogy Kóka János gazdasági miniszter éppen ez okból tárgyalt nemrég Moszkvában: a Gazprom és Magyarország között létrejött stratégiai együttműködésre hivatkozva azt kérte az orosz gázmonopóliumtól, hogy az vizsgálja felül, és lehetőség szerint csökkentse az ide szállított gáz árát.
A vállalkozók járnak jól a gázár-támogatással?
Országok szerint kér kisebb vagy nagyobb árat a Gazprom
Névvel már nem vállalták az áremelést a képviselők
Izzasztó számlák: már a Fidesznél is számolhatunk
Már biztosítva van Magyarország téli gázellátása
Mi nem számít jövedelemnek gázár-támogatáskor?
Forrás: Népszabadság, MTI, Privátbankár