1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kevesebb mint másfél évvel a negatív kilátás stabilra javítása után, pénteken ismét leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását a Standard & Poor" s.
Kevesebb mint másfél évvel a negatív kilátás stabilra javítása után, pénteken ismét leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását a Standard & Poor" s, arra a véleményére hivatkozva, hogy romlottak a tartós közfinanszírozási konszolidáció perspektívái.

A világ legnagyobb hitelminősítője a londoni bejelentés szerint egyben megerősíti a közepes befektetői "BBB plusz", és az elsőrendű "A-2"-es hosszú, illetve rövid futamú szuverén adósi besorolásokat.

A kilátásrontáshoz fűzött elemzésében az S&P kiemeli, hogy erősödik a költségvetési reformmal szembeni politikai ellenállás.

Jóllehet a március 9-ei népszavazás kimenetele nem fogja érdemben növelni az idei államháztartási hiányt, mégis megerősíti, hogy "csökken a magyarok vágya a konszolidációs folyamat továbbvitelére".

A Standard & Poor´s szerint a legutóbbi, "rosszul időzített" - a GDP-érték 0,7 és 1,4 százaléka közötti összegnek megfelelő - 2009-es adócsökkentési elképzelések is ebbe az irányba mutatnak.
A hitelminősítő nem először ad kedvezőtlen értékelést a magyarországi adócsökkentési tervekről.


A forint árfolyam-ingadozási sávjának felszámolásához fűzött február végi londoni elemzésében a ház azt írta: a tavalyi hiánycélhoz képest több mint egy százalékpontos GDP-arányos költségvetési túlteljesítés - vagyis a célnál ennyivel kisebb hiány - kényelmesebbé teheti a 2009-2010-re kitűzött "ambiciózus" hiánycélok teljesítését, a várhatóan gyengülő gazdasági környezetben azonban az így nyert plusz költségvetési mozgásteret a javasolt adócsökkentések helyett inkább a hiánycélok eléréséhez használt biztonsági tartalékként kellene kezelni.

A hitelminősítő akkori elemzése szerint a "feszített" közfinanszírozási helyzet nem nyújt teret az adócsökkentésekből eredő anticiklikus gazdaságösztönzéshez.

A kilátásrontáshoz fűzött elemzés szerint a hitelpiaci költségek meredek emelkedése és a magyar gazdaság vártnál is gyengébb teljesítménye "máris kezdi felemészteni" a tavalyi költségvetési túlteljesítés teremtette költségvetési mozgásteret.

Ráadásul az újabb, ellenzéki kezdeményezésű népszavazások valószínűsége még jobban aláássa a közfinanszírozási szektor adósságfüggőségének csökkentését célzó kormányzati terveket, fogalmaz a hitelminősítő, amely szerint a referendumok "a miniszterelnök költségvetési reformterveivel szembeni bizalmatlansági szavazással érnek fel".

A korábbi konszolidációs intézkedések révén az idén tovább csökken, várhatóan a GDP-érték 4,5 százalékára, az államháztartási hiány, az S&P előrejelzése szerint azonban innen sem 2009-ben, sem 2010-ben nem mozdul tovább, miközben az adósságráta a GDP-érték 68 százaléka fölé fog emelkedni 2010-ig.

A hitelminősítő szerint a stabilizáció egyértelmű kilátásának hiánya lefelé ható nyomást gyakorolhat a magyar szuverén adósosztályzatra, ami a befektetői bizalom aláásásának kockázatával jár, és súlyos mértékben nehezítheti a magyar gazdaság refinanszírozási képességét.

Ha azonban a kormány demonstrálja, hogy képes a közfinanszírozás feszesebbre vonására a parlamenti ciklus teljes időtartama alatt, és nemcsak annak első felében, az erőteljes alátámasztást adna a besorolásoknak, áll az elemzésben.

Az S&P 2006 nyarán, már a költségvetési takarékossági csomag ismertetése után rontotta elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi, közepes befektetői ajánlású "BBB plusz"-ra a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kormány intézkedési tervének hatása elmaradt a költségvetés helyzetében akkor megismert romlás mértékétől. A hitelminősítő ráadásul a leminősített osztályzaton is fennhagyta a további besorolásrontást valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt azonban már annak az évnek a decemberében visszajavította stabilra, a költségvetési program addig ismertté vált újabb részleteire és a végrehajtás melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva.

Az S&P a stabilra visszajavított kilátást rontotta most ismét negatívra.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő tavaly novemberben javította vissza a leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra Magyarország nála is "BBB plusz" szintű hosszú távú szuverén adósosztályzatának kilátását, vagyis levette a magyar adósosztályzat rontását a napirendről.

A magyar adósbesorolás kilátása a Moody´s Investors Service listáján is stabil; ez a hitelminősítő elsőrendű, "A2" szinten tartja nyilván a magyar szuverén adósságot.

Rontott a minősítés a forint árfolyamán
Népszavazási eredmény: romlott a megítélésünk
Pont annyira vagyunk kockázatosak, mint tavaly ilyenkor
Elapadhatnak az ország pénzforrásai?
Magasan elsőrendű szintre emelte a Fitch Csehországot
Az Euromeney díjazta a Raiffeisen-t
Köszönetet mondhatunk a reformoknak? Nem sérülünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG