1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szocialisták szerint népszavazással nem lehet ugyan kormányt buktatni, de 2008 sorsfordító év lehet. Mit várnak az MSZP-s politikusok a jövő évtől?
A népszavazással nem lehet ugyan kormányt buktatni, de 2008 sorsfordító év lehet, mert ha a kormány számára kedvezőtlen eredmény születik a referendumon, akkor változtatni kell a kormányzati politikán, másrészt pedig a reformokat utólag kell elmagyarázni a társadalomnak. Erről szocialista politikusok beszéltek az MTI-nek, arra válaszolva, hogy mit várnak a jövő évtől, illetve milyen hatással lehet a népszavazás pártjukra és a kormányra.

"A népszavazási kampány fő üzenete részünkről az lesz, hogy a referendummal nem lehet kormány buktatni." "Kormányváltásra nem, de a kormányzati politika változására szükség van." "A népszavazás nagyon jelentősen megingathatja a kormányt." Ilyen és hasonló mondatokkal jellemezték a távirati irodának név nélkül nyilatkozó MSZP-s politikusok a jövő évi, a Fidesz által kezdeményezett népszavazással kapcsolatos lehetőségeket.

A szocialisták egyik vezető politikusa azt mondta, senki sem várja Gyurcsány Ferenctől, hogy megnyerje a népszavazást, vagyis több nem szavazat szülessen, mint igen. Ugyanez a politikus hozzátette, a referendum után lehet ugyan bizalmi válság a párton belül, ráadásul az MSZP népszerűsége még jó ideig nem fog változni, de nem fog felvetődni Gyurcsány eltávolítása.

Ezzel éppen ellentétesen vélekedett egy szintén ismert szocialista politikus, aki tagja a választmánynak is. Szerinte a népszavazást "el fogjuk bukni", így az addigi politikát irányítóknak is menniük kell. Mindenkinek van alternatívája - tette hozzá.

Gyurcsányt nem eltávolítani kell, hanem meggyőzni, hogy máshogy kell kormányozni - ezt már egy országgyűlési képviselő mondta, aki szerint a miniszterelnöknek igenis van alternatívája, "de még nem érkezett el hozzá az idő".

Egy másik választmányi tag elképzelhetőnek tartja, hogy Gyurcsány Ferenc nem lesz 2010-ig miniszterelnök, de - mint hozzátette - nem biztos, hogy a népszavazás után fog megválni posztjától, mert erre az MSZP jövő évi tisztújító kongresszusa, legkésőbb pedig a 2009-es európai parlamenti választás is alkalmat adhat. Arra a kérdésre, hogy ki jöhet szóba a kormányfő utódjaként, a szocialisták politikusa Kiss Péter nevezte meg.

A referendum következményeként a megkérdezett MSZP-s politikusok, képviselők szerint a kormány nem fog ugyan megbukni, a népszavazás mégis sorsdöntő lesz abból a szempontból, hogy változtatni kell a kormány politikáján. Egyáltalán nem hiányzott a népszavazás, de legalább arra jó lesz, hogy elmagyarázzuk, miért van szükség a reformokra és például a vizitdíjra - mondta az MSZP egyik elnökségi tagja. Egy másik vélemény szerint a referendum nagy médiafelületet biztosít, így el lehet magyarázni a reformok miértjét.

Utólag kell elmagyarázni, mit miért csináltunk, utólag kell elmagyarázni az egészségbiztosítási törvényt - mondta egy vidéki képviselő. "Milyen politika az, amit utólag kell magyarázni?" - ezt a kérdést viszont egy választmányi tag tette fel, aki szerint az MSZP jelenlegi politikája hosszabb távon is káros lehet a magyar baloldalnak.

A kormány politikájával kapcsolatban volt, aki úgy fogalmazott, "akkora lépést tettünk a reformokkal, hogy a társadalom nem tudta követni", ezért van szükség az utólagos kommunikációra. Ugyanez a képviselő azt is mondta, a reformokat folytatni kell, de nagyobb társadalmi megegyezéssel. Ehhez kapcsolható egy másik vélemény, amely szerint a reform "nem sikertörténet", nem is előzte meg semmilyen társadalmi párbeszéd.

A távirati irodának nyilatkozók közül többen a 2008-as esztendőt jelölték meg pártjuk számára vízválasztóként, mert a jövő év már éreztetheti hatását a 2009-es európai parlamenti, majd a 2010-es országgyűlési választáson. Ugyanakkor voltak, akik szerint inkább a 2009-es év lehet fontosabb, ezt pedig azzal indokolták, hogy addigra már érezhetővé válnak a változások pozitívumai, valamint a reformok eredménye megmutatkozhat a gazdaságban.

Gyurcsány: Tudjunk is szabadok lenni
Gyurcsány elégedett (hanganyag)
Elérte a padlót az MSZP, nem túl vonzó a Fidesz
Gyurcsány: ilyen brutális nyomás még nem volt

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG