A népszavazástól függ a Nógrádi Erőmű
Az Első Nógrádi Erőmű ZRt. (ENE ZRt.) a nógrádi szénvagyonra és a régió bányászhagyományaira építve megkezdte egy szén és biomassza tüzelésére alkalmas villamos erőmű építésének előkészítését. A 49,9 MWe teljesítményű létesítmény mintegy 120.000 háztartás éves villamosenergia igényét tudja majd kielégíteni. A megvalósulást követően a Mátraterenye külterületére tervezett beruházás kétszáz ember számára ad munkát Magyarország egyik leghátrányosabb helyzetű kistérségében, a bátonyterenyeiben.
Az erőmű 80%-ban barnaszénnel, 20%-ban biomasszával fog üzemelni, így már 2013-tól meg fog felelni az EU 20-20-20 irányelvének, azaz 20%-ban megújuló energiát használ ezzel is csökkentve az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az erőműben alkalmazott, széntüzelés esetén jelenleg elérhető leghatékonyabb ún. cirkulációs fluidágyas (CFB) technológia magas hatásfokot és a legszigorúbb hazai és uniós határértékeknek való megfelelést biztosítja. Az előzetes számítások szerint a létesítmény kibocsátási értékei messze alatta maradnak mind a környezeti, mind az egészségügyi határértékeknek.
Szénerőmű a Mátrában: 2013-ra elkészül |
A mátraterenyei képviselő-testület 2009. szeptember 6-ra helyi, ügydöntő népszavazást írt ki az erőmű megépítésével kapcsolatban. „Megértjük, és támogatjuk a népszavazást, hiszen a beruházás jelentős változásokat fog hozni a település életében. Véleményünk szerint ezek a változások azonban szinte kivétel nélkül pozitívak: többek között munkahelyeket teremtünk, a község legnagyobb adófizetői leszünk, és felélesztjük a térség bányászhagyományait. Éppen ezért mindenkit arra buzdítunk, hogy vegyen részt a referendumon, és a település érdekeit szem előtt tartva hozzon felelős döntést.” – mondta Farkas Tamás, a társaság vezérigazgatója.
Hevesen épül a biomassza erőmű?
Trágyából csinálnak áramot az új erőműben
Töltögetjük gáztározóinkat - tán félünk a jövőtől?
Privátbankár