A magyarok pezsgőfogyasztási szokásit vizsgáló adatok szerint: idehaza novemberben és decemberben fogy el a pezsgők mintegy 50 százaléka. Januárban mindössze a fogyasztók 1-2 százaléka vásárol ilyen típusú italt, míg húsvét környékén 15 százalékra ugrik azok száma, akik pezsgőt vásárolnak az ünnepléshez.
A pincészet szerint: különösen az ünnepi időszakokban megjelenő olcsóbb német, osztrák, olasz termék dömpingjével nehezen tartják a versenyt a magyar gyártók, különösen így van ez 2005 óta, amióta megszüntették a pezsgős üvegek visszaválthatóságát, amelynek eredményeképpen több mint 30 Ft-tal emelkedett egy-egy üveg magyar pezsgő előállításának költsége. Az árdrágulást az is fokozza, hogy az utóbbi években nagyságrendekkel növekedett a pezsgők jövedéki adója (jelenleg több mint 90 Ft palackonként). E két árkomponens az olcsóbb hazai termékek versenyképességét erősen gyengítették, nemcsak a külföldi pezsgőkkel szemben, hanem a hazai borokkal szemben is (e termékre nem vetik ki ezt a fajta adót).
Kutatások szerint, a 18-69 éves magyar lakosság mintegy 40 százaléka szokott pezsgőt fogyasztani. Ugyanakkor az elemzések egyértelműen kimutatták azt is, hogy a pezsgőivás korrelál a fogyasztó társadalmi státuszával, így a legmagasabb státuszúak között népszerűbb pezsgőfogyasztás, mint más szegmensekben. |
- is lehet, hiszen egyes francia pezsgőkért akár 40 ezer Ft-ot is hajlandók fizetni a magyarok. A kutatások szerint, feltűnő, hogy annak ellenére, hogy már 300-500 forint körül is lehet jó minőségű pezsgőt kapni, tehát semmiképpen sem beszélhetünk luxuscikkről, a magyarok a pezsgőt mégis szinte kizárólag csak ünnepi alkalmakkor fogyasztják -áll az elemzésben.
750 ezer forint a világ legdrágább pizzájáért
Ezer euró lesz a világ legdrágább pezsgője