Alistair Darling, aki a kormányzó brit Munkáspárt Manchesterben zajló éves kongresszusán szólalt fel, kijelentette: sürgősséggel, két héten belül az alsóház elé terjeszti a bankreformról szóló új törvénytervezetet. Ennek tartalmáról egyelőre csak annyit árult el, hogy a célok között szerepel a bankrendszer feletti felügyeleti jogkörök megerősítése, és az állami intervenció megkönnyítése arra az esetre, ha egy-egy bank bajba kerül. A tervezet erősíti emellett a megtakarítások tulajdonosainak védelmét is.
A brit pénzügyminiszter szükségesnek nevezte azt is, hogy a kormány megvizsgálja a hatalmas prémiumok kiosztásának "kultúráját", mert szavai szerint ez a jutalmazási rendszer torz döntéshozatali mechanizmushoz vezetett.
Darling szerint a banki prémiumoknak nem szabad azt eredményezniük, hogy egyesek mind több és több kockázatot vállaljanak, miközben nem látják át, hogy ezzel saját bankjukon kívül a szélesebb gazdaság minden szereplőjének károkat okoznak. A miniszter nem részletezte ugyanakkor, hogy a kormány milyen lépésekre készül ebben az ügyben.
Előző nap már Gordon Brown brit kormányfő is kikelt a nagy banki jutalmak ellen, mondván: a prémiumkultúra által hajtott "felelőtlenség" is oka a most kialakult piaci válságnak, és e jutalmazási rendszer egyes elemei "elfogadhatatlanok". Mindenki tudja, hogy ezen változtatni kell - fogalmazott Brown a BBC tévének adott nyilatkozatában, ő sem részletezte azonban a várható kormányzati lépéseket.
A brit pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) mindazonáltal már közölte: tervei között szerepel nagyobb tőketartalék képzésének megkövetelése azon bankoktól, amelyekről úgy látja, hogy prémiumrendszerük "eltúlzott kockázatok" vállalására ösztönzi az alkalmazottakat.
A Cityben honos milliós prémiumok ellen már jóval a jelenlegi válság előtt hallatszottak tiltakozó, és hatósági szabályozást kilátásba helyező hangok a kormányon belül.
A Munkáspárt balszárnyának egyik prominens tagja, Peter Hain, aki korábban több minisztériumot vezetett, már tavaly tavasszal utalt arra, hogy a kormány esetleg közbelép. Hain akkor az egyik brit lapnak azt mondta: a kérdés vagy önszabályozással, "erkölcsi és társadalmi felelősséget mutató módon" oldódik meg, vagy "más megoldások merülnek fel". A politikus felvetette, hogy a londoni City befektetési bankárai ajánlják fel esetenként több millió fontos prémiumuk kétharmadát a szegények javára.
Az ügy kínos fordulataként azonban Hain az idén lemondani kényszerült kabinettagságáról, miután egy általa elfogadott, ám be nem jelentett, 100 ezer fontnál nagyobb politikai adomány miatt rendőrségi vizsgálat kezdődött ellene.
A citybeli bankárok jutalmai a piaci válság miatt az idén várhatóan minden hatósági intézkedés nélkül is jócskán megcsappannak, bár még mindig milliárdokat tesznek ki.
Az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) alaposan rontott legutóbbi prognózisa szerint a 2008-as prémiumszezonban az előző évi 8,514 milliárd fontnál 40 százalékkal kevesebb, összesen 5,074 milliárd font jutalomra számíthatnak a londoni City banki alkalmazottai.
Ez az előrejelzés még a Lehman Brothers, a negyedik legnagyobb amerikai befektetési bank e hónap eleji összeomlása előtt született. A Lehman londoni befektetési központjában ötezren dolgoztak, és bár a brit Barclays bank a csődbe ment pénzintézet egyes maradványait felvásárolja, a citybeli részleg volt munkatársainak sorsa továbbra is bizonytalan.
A londoni Lehman-érdekeltség csődgondnoki tevékenységével megbízott PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló szanálási biztosai a minap Londonban azt mondták: egyelőre a citybeli Lehman-üzletág alkalmazottainak szeptemberi bére sem biztos, nemhogy év végi prémiumuk.
A Lehman Brothers volt londoni alkalmazottai körében ugyanakkor komoly felháborodást kelt, hogy az átvételi tranzakció keretében a Barclays az általa megmentett amerikai részleg 10 ezer alkalmazottjának garantálja az előző vállalatvezetés által nekik korábban megígért, összesen 2,5 milliárd dollár idei prémiumtömeget.
Nagy ára van a válság letörésének
Bush nem meri kimondani, hogy válság van
Üvegzsebet a bankoknak?
MNB: a kivárás most a legjobb taktika
New York is elhesegeti a tőzsdekeselyűket
MTI