1p
A derűlátó prognózisok szerint 2013-ra még nekünk is lehet eurónk. A közös valuta bevezetésének gátja nem a gazdaság, hanem a magyar politika jelenlegi válsága - állítják Londonban. Bár az is meglehet, hogy a szlovák euró után sokat kell majd várni az eurózóna további bővítésére. A City elemez
A közép-európai EU-tagok mindegyike 2013-ra az euróövezet tagja lehet, még Magyarország is, áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss elemzésében.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének heti feltörekvő piaci elemzése a 2011-es lengyel eurócsatlakozásról szóló politikusi nyilatkozatok kapcsán tért ki a térség egészének csatlakozási kilátásaira. A GS londoni elemzői szerint a lengyel kormányfő által említett 2011 helyett 2012 a valószínűbb lengyel csatlakozási dátum. Ezt támasztja alá a lengyel jegybank pénzügypolitikai testülete és a kormány e heti találkozójáról kiadott, finomított közlemény is, amely szerint 2011 lehet az az év, amelyben az EU-bizottság dönt Lengyelország felvételéről.

A Goldman Sachs szerint valószínű, hogy a javasolt pontos menetrend, amelyet októberben tesznek közzé, a 2012-es belépés célját fogja megerősíteni. A GS szerint Lengyelország a következő hat hónapban, legnagyobb valószínűséggel még az idén belép az euróövezet előtt kötelező átváltási rendszerbe, az ERM-II.-be. Ezt legkésőbb áprilisig meg kell tennie ahhoz, hogy meglegyen a kötelező két évi tagság a 2011 áprilisában esedékes felvételi elbírálásig. Az elemzés szerint Lengyelországnak mindenképpen reális esélye van a 2012-es euróövezeti csatlakozásra.

A Goldman Sachs londoni elemzői a magyar kilátásokról azt írták: a politikai válság miatt Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy hiteles döntést hozhasson az azonnali ERM-II.-belépésről. Az árfolyamrendszerbeli tagság azonban nem is annyira távoli kilátás, mint amilyennek most tűnik. Ha a kisebbségi kormánynak, vagy az esetleg újjáalakított koalíciónak sikerül elfogadtatnia a jövő évi költségvetést a 3,2 százalékos államháztartási hiánycéllal, és ha az infláció tovább lassul, az ERM-II.-beli tagság Magyarország számára is lehetséges lesz "valamikor 2009-ben". Még ha előre hozott választásokat tartanának 2009 tavaszán, az ERM-II.-csatlakozás akkor is lehetséges lenne 2009 második felében vagy 2010 elején, ami megnyitná az utat a 2013-as euróövezeti csatlakozás felé, áll a Goldman Sachs pénteki londoni elemzésében.

A GS szerint van bizonyos politikai logika abban, hogy a jelenlegi kormány megpróbálja a legkésőbb 2010-ben esedékes következő választások előtt az ERM-II.-csatlakozást. A 2006-2008 között áthajtott költségvetési megszorítások miatt a kormány ugyanis népszerűtlen, és az ERM-II.-beli tagság elérésével be lehetne mutatni, hogy nem volt hiábavaló az áldozatvállalás.

Az elemzés szerint lehetséges, hogy az ERM-II.-belépésből végül nem lesz semmi, de a Goldman Sachs londoni szakértői azt várják, hogy a kérdés napirendre kerül, és reális a belépés az árfolyamrendszerbe, ha a költségvetési hiány alacsony marad. Ha Magyarország 2009 elején lép be az átváltási mechanizmusba, akár még a 2012-es euróövezeti csatlakozás lehetősége is felmerülhet, de valószínűbb a 2013-as euróbevezetés, 2009 végén vagy 2010 elején kezdődő ERM-II.-tagság esetén, áll a GS londoni elemzésében.

A ház szerint az sem kizárható, hogy Csehország a 2010 nyarán esedékes választások előtt, a jelenlegi kormány időszakában szintén belép az ERM-II. rendszerbe. A cég szerint így az utóbbi időszakban megnőtt annak az esélye, hogy 2013-ra mindegyik közép-európai EU-tagállam tagja legyen az euróövezetnek. Más nagy londoni házak nem ennyire derűlátók.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a tágabb értelemben vett Kelet-Európa szuverén adósairól évente összeállított átfogó elemzéseinek múlt hónapban Londonban megjelent idei kiadásában azt írta: Szlovákia januárban esedékes felvétele után legalább három év euróövezet-bővítési szünetet vár. A Fitch Magyarország euróövezeti felvételét változatlanul 2014-re jósolta, ugyanakkorra, amikorra Csehországét. A cég az előrejelzésben kiemelte, hogy Csehország belépésének várható időpontját a térségről kiadott tavalyi konvergencia-jelentése óta egy évvel kitolta.

A Fitch szerint ugyanis jelenleg messze a legnehezebben teljesíthető felvételi kritérium az infláció, amelynek - Szlovákia mellett - most csak Lengyelország felel meg az eurótagságra pályázó térségi EU-tagállamok közül. Szlovákia után a Fitch Ratings várakozása szerint is Lengyelország lesz a következő euróövezeti tag a térségből, 2012-ben, de a hitelminősítő ezután Észtország és Litvánia csatlakozását jósolja, 2013-ra. ondoni befektetési házak korábbi elemzései szerint ha Szlovákiában a jövőre esedékes felvétel után erősen meglódul az infláció, az késleltetni fogja a többi euróvárományos kelet-európai ország euróövezeti csatlakozását.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének néhány hete erről kiadott elemzése szerint, ha a szlovák infláció 1-2 százalékponttal az euróövezeti jegybank (EKB) által kitűzött célszint felett lesz, az eloszlathatja EKB-nak a többi kelet-európai ország beengedésével kapcsolatos aggodalmait. Ha azonban a szlovákiai infláció ennél számottevően gyorsabb ütemben növekszik, akkor a csatlakozásban reménykedő következő országoknak sokkal nehezebb dolguk lesz saját maguk elfogadtatásával; ebben az esetben az EKB még azt is megvétózhatja, hogy a jelentkező országok az ERM-II.-be belépjenek, állt a JP Morgan korábbi elemzésében.

Európa túléli, Amerika nem biztos
Dupla csapás: az infláció is sújtja a briteket
Ég a talaj a bankok lába alatt
Kell-e mentőöv az uniós gazdaságnak?
Soha nem volt ilyen magas az európai kamat
2011-es euróra gyúrnak a lengyelek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG