Az UBS-botrány - amelyben egyetlen brókernek, Kweku Adobolinak felhatalmazás nélküli kereskedési ügyletsorozata 2,3 milliárd dollárnyi veszteséget okozott bankjának - és a francia Société Générale közel 5 milliárd eurós vesztesége - amelyet szintén egyetlen bróker, Jérome Kerviel rosszul elsülő tranzakciói okoztak - nyomán kezdték el vizsgálni a svájci Saint-Gall Egyetem kutatói azon brókerek profilját, akik csendben és egyedül hatalmas összegeket képesek eljátszani a piacon, nem engedélyezett tranzakciókban.
Ehhez ugyanazoknak az informatikai szimulációknak és intelligenciateszteknek vettetek alá 28 brókert és 24 Németországban ápolt pszichopatát. A teszteken egyebek mellett a lázadási hajlamot, a hatalomvágyat, a félelem- és a stressztűrő képességet vizsgálták - írta a Le Figaro című francia napilap.
A következtetésük pedig az volt, hogy a brókereknek veszélyesebb a magatartása, mint a pszichopatáknak. Annyira egocentrikusak ugyanis, hogy alapvetően nem a nagyobb nyereség utáni vágy hajtja őket, hanem az, hogy megelőzzék az ellenfeleknek tekintett konkurenseiket. A pókerhez hasonlóan miután elvesztettek egy játékot, a pénz visszanyerésének vágya uralkodik el rajtuk. Versenyhelyzetben a befektetéshez kapcsolható stratégiai gondolkodást teljesen kikapcsolják, és kizárólag az ellenfél megsemmisítésének vágya vezérli őket - írta a Le Figaro.
A legveszélyesebb elemek: a rogue traderek
Rogue trader - az angol pénzügyi zsargon ezzel a kifejezéssel illeti a rájuk ruházott rendkívüli felelősséget gyakran rendkívüli felelőtlenséggel kihasználó, többnyire fiatal és a piacon csendben, egyedül játszó brókereket, akik ellenőrizetlen és rosszul elsülő tranzakcióikkal súlyos veszélyeket jelenthetnek cégükre és a nemzetközi bankvilágra.
A rogue trader a biztonsági, kockázatkezelési és ellenőrzési rendszerek minden szigorítása ellenére is időről időre felbukkan - és ilyenkor rendszerint az általa okozott nyolc-kilenc, vagy akár tíz számjegyű veszteségektől hangos a piac és a világsajtó. Korábbi összeállításunkban a leghírhedtebb rogue traderekről olvashat >>
MTI, Privátbankár