A Capital Economics európai főközgazdásza, Jonathan Loynes elemzésében közölte, hogy a ház 0,5 százalékos GDP-csökkenésre módosította az euróövezetre adott, 2012 egészére szóló előrejelzését. A cég eddig 0,5 százalékos átlagos növekedést valószínűsített jövőre a valutaunió országaiban.
A Capital Economics szerint 2013 egészében még mélyebb, 1 százalékos visszaesés várható az euróövezetben a ház által eddig várt stagnálás helyett.
Jonathan Loynes szerint most már "gyakorlatilag elkerülhetetlennek tűnnek" a nagyarányú adósságátrendezések az euróövezetben, és növekszik annak az esélye, hogy Görögország - esetleg több más tagországgal együtt - "a nem túl távoli jövőben" elhagyja a valutauniót.
Még mindig rágódnak az eurókötvényen
Az Európai Bizottság hamarosan ismerteti az adósságválság megoldásának egyik elemének szánt közös euróövezeti kötvények bevezetésének lehetséges módozatait - közölte José Manuel Durao Barroso. A Bizottság elnöke szerint néhány opció ezek közül a jelenlegi uniós szerződés keretein belül bevezethető lenne, mások a szerződésmódosítást tennének szükségessé. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a közös euróövezeti kötvény nem jelent azonnali megoldást az euróövezetet kínzó problémáira, ez csupán egyetlen eleme a további gazdasági és politikai integráció átfogó megközelítésének.
Barroso rámutatott az euróövezeti integráció mélyítésének szükségére, kiemelve, hogy a pénzügyi piacok csak akkor hiszik el, hogy a térség meg tudja oldani adósságválságát, ha az megmutatja, hogy kötelezettségeinek képes eleget tenni.
Az eurókötvény megítélése legalábbis felemásnak nevezhető. Legutóbb Angela Merkel német kancellár és Pedro Passos Coelho portugál miniszterelnök nyilatkozott úgy, hogy az eurókötvény esetleges bevezetése nem a megfelelő válasz az adósságválságra. A kötvény bevezetésének egyik legfőbb támogatója korábban Nicolas Sarkozy francia államfő volt, a közelmúltban azonban - nem utolsósorban a német kancellárnak engedve - elállt ettől.
Soros György viszont az utóbbi időben számos alkalommal adott hangot véleményének az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatban, határozottan támogatva az euróövezeti közös kötvények bevezetésének gondolatát.
Ha az euró bukik, az Unió is bukik
Barroso az Európai Parlamentben beszélt az eurókötvényről, ahol Jan Vincent-Rostowski, az elnökséget betöltő Lengyelország pénzügyminisztere is felszólalt. Elmondta: a soros elnökség az euró stabilitásának megőrzése mellett arra is figyel, hogy a válság miatt ne váljon kétsebességessé Európa.
Barroso és Rostowski is úgy ítélte meg, hogy a válság miatt az EU története egyik legsúlyosabb kihívásával néz szembe. Rostowski szerint az EU-t jelenlegi formájában is veszély fenyegeti az euró stabilitásával kapcsolatos válsághelyzet miatt. Ha az euróövezet szétesik, maga az unió sem tud fennmaradni a jelenlegi formájában.
Sok beszédnek sok az alja
A Privátbankárnak adott interjújában Jaksity György elmondta: ugyanaz a válság tart 2008 óta, amiben Európa és azon belül Magyarország nehéz időszak előtt áll. Jaksity szerint az eurózóna teljes megszűnése elképzelhetetlen, viszont egy eurózóna tag, Görögország záros határidőn belül csődbe megy |
A piacok egyre mélyebb recessziót áraznak, amelyet azonban az elemzői közösség összességében nem hajlandó elfogadni (eltekintve néhány olyan "fecskétől", mint a Capital Economics). Mind makro, mind vállalati oldalon továbbra is lassuló, de jó gazdasági növekedést és jó vállalti eredményeket várnak. A piaci valóság és az értékelések között mély szakadék húzódik.
Tart a pánik a befektetők között, így ismét az eladás a jellemző a piacokon. Az Erste elemzői szerint az árfolyamokat a félelem hajtja lefelé, hogy senki nem mond igazat, és mind az elemzők, mind a politikusok, mind a vállatvezetők mellébeszélnek a helyzetelemzéseikben.
MTI, Privátbankár