Előzetes adatok alapján az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 augusztusában 4,4%-kal nőtt, míg munkanaphatástól megtisztítva 0,4%-kal csökkent. A termelés az év első nyolc hónapjában 6,7%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: a KSH által közölt adat gyengébb a várakozásoknál. Közel 2 éve, 2009 decembere óta nem fordult elő, hogy az éves, munkanaptényezővel kiigazított adat negatív legyen. Havi összehasonlításban az elmúlt időszakban nem ez az első csökkenés, azonban az éves viszonyításban vett visszaesés már arra utal, hogy egyre nő a rövid távon, egy éven belül bekövetkező recesszió esélye a magyar gazdaságban.
Az elemző szerint az elmúlt hónapok adataiból már jól látszott az a lefelé mutató trend, amelynek eredménye a mostani adat. A belső kereslet a kormány korábbi terveivel szemben nem indult be, a nemzetközi kereslet - beleértve a magyar export szempontjából kiemelkedő fontosságú német piacot is - pedig szintén visszaesik. Az október 14-én közlésre kerülő részletes adatokból derülhet ki, hogy pontosan mely ágazatok teljesítménye húzta le az indexet.
Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint mivel a gyenge belső fogyasztás és a beruházások stagnálása miatt a hazai gazdasági növekedés húzóágazata már jó ideje az exportra termelő ipar, így a mostani adatok egyértelműen alátámasztják az elmúlt hetekben lefelé módosított rövid és középtávú GDP előrejelzéseket.
A további hazai kilátások egyelőre vegyesnek mondhatóak, mivel az egész európai régióban a gazdasági növekedés lassulása tapasztalható, ez pedig elsősorban a visszafogott német ipari növekedésen keresztül a hazai ipari termelésre is nagymértékben kihat. A negatív képet a folyamatban lévő nagy autóipari beruházások árnyalhatják, mivel ezek exportra gyakorolt hatása jövőre már az országos statisztikában is megmutatkozik majd, kompenzálva ezzel a gyenge nemzetközi gazdasági növekedés exportra gyakorolt hatását.
Privátbankár