Dollárban számolva látványos árfolyam-növekedéssel zárták a nemesfémek a 2009-es évet. Az arany árfolyama 51%-kal, az ezüsté 89%-kal, a platináé 77%-kal, a palládiumé pedig 104%-kal emelkedett. A technikai indikátorokat nézve változatlanul jó állapotban van az arany és az ezüst piaca - áll az aranypiac.hu összefoglalójában. Az aranynál 1.075 dolláros unciánkénti árfolyamnál található alátámasztás, míg a következő ennél még fontosabb alátámasztás az 1.000 dolláros szint lehet, amelyet mind lélektani okok, mind pedig a 200 napos mozgó átlag indokol technikailag.
Nem mind arany, ami fénylik Fémes befektetések: mi van az aranyon túl? |
A spekulációs roham lecsengésével pillanatnyilag egy 900 és 1.170 dollár/uncia közötti sávban mozog az árfolyam, de idén a továbbiakban unciánkénti 1.000 és 1.375 dollár közötti tartomány is várható, amely 1.180 dolláros átlagárnak felelne meg. Az arany piacán a hosszútávú emelkedő trend továbbra is töretlennek tűnik. Ez jellemzően a befektetői keresletnek köszönhető, amely alkalom adtán (pld. gyengülő dollár, alacsony kamatok, likviditásözön) viszont túlzásokba is esik. Egy uncia arany előállítási költsége jelenleg 650 dollár körül alakul, ami szintén indokolja a mostani magas árfolyamot.
Ráharapnivaló? Aranyárban mérik a fehércukrot! |
Ezek a „széles tömegek” azok, akiknek köszönhetően tulajdonképpen már majdhogynem garantálható is a nemesfémek jövőbeni további drágulására. Két milliárd kínai és indiai fogyasztó olyan mérvű nyersanyagéhséget gerjeszt – többek között a nemesfémek piacán is –, amely az elkövetkezendő 10 évben egy határozott árfolyam-csökkenést aligha tesz lehetővé. A XXI. században az élelmiszermennyiség biztosítása, a víz tisztasága és a klímaváltozás megakadályozása központi kihívásai az emberiségnek, ugyanakkor ezek a kihívások a nemesfémek felhasználása nélkül nem kezelhetőek. Nem elhanyagolható tény az is, hogy Ázsiában a jólét alapvető szimbóluma az arany, márpedig a véges nyersanyagforrások csak egyre nehezebben és egyre drágábban kitermelhetőek. Néhány év múlva kétségkívül Kína lesz a legnagyobb nyersanyag-birtokos és kereskedő a világon.
Metál az ész: száguldás az árupiacon |
Mindezek tükrében a nemesfémpiaci befektetések változatlanul ésszerűnek tűnnek a viharos időkben, de egy befektetési portfólió diverzifikálása céljából is, és nem utolsó sorban izgalmas profit is elérhető velük. A nemesfémdepót aktuálisan 50% arany, 40% ezüst, 5% platina és 5% palládium szerint ajánljuk felosztani.
Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
Kire bízzuk a pénzünket?
Befektetés: jobb, ha nem a saját eszére hallgat
Tőzsdei alapok: fektessen bármibe, gyorsan
Aranyat érő befektetések: mit válasszunk?
Szédületes magasságokban jár a kakaó és a cukor
Privátbankár