1p
Válságos időszakokban mindig is népszerű volt az arany, de a tavalyi év végén itthon kifejezett aranyláz tombolt
Válságos időszakokban mindig is népszerű volt az arany, de a tavalyi év végén itthon kifejezett aranyláz tombolt. Viharos időkben érdemes a nemesfémpiac felé fordulni - a siker garantált?

Dollárban számolva látványos árfolyam-növekedéssel zárták a nemesfémek a 2009-es évet. Az arany árfolyama 51%-kal, az ezüsté 89%-kal, a platináé 77%-kal, a palládiumé pedig 104%-kal emelkedett. A technikai indikátorokat nézve változatlanul jó állapotban van az arany és az ezüst piaca - áll az aranypiac.hu összefoglalójában. Az aranynál 1.075 dolláros unciánkénti árfolyamnál található alátámasztás, míg a következő ennél még fontosabb alátámasztás az 1.000 dolláros szint lehet, amelyet mind lélektani okok, mind pedig a 200 napos mozgó átlag indokol technikailag.

Nem mind arany, ami fénylik
Fémes befektetések: mi van az aranyon túl?
A 2009 decemberi csúcsról nagyon egészségesen 12%-ot korrigáltunk vissza egy első körben, és most az 1.100 dollár/uncia tartományt erősíti az árfolyam. A korrektúra párhuzamosan történt a dollár erősödésével. Amennyiben a dollár tovább erősödik a vezető valutákkal szemben, úgy 2010 első és második negyedévében igazán jelentős árfolyam-növekedésre nem lehet számítani. A sárga fém 28%-os hirtelen drágulása a tavalyi év utolsó negyedében túlnyomórészt a spekulációnak volt köszönhető. A határidős tőzsdéken közel egy millió (!) unciával nőtt a kontraktusok száma.

A spekulációs roham lecsengésével pillanatnyilag egy 900 és 1.170 dollár/uncia közötti sávban mozog az árfolyam, de idén a továbbiakban unciánkénti 1.000 és 1.375 dollár közötti tartomány is várható, amely 1.180 dolláros átlagárnak felelne meg. Az arany piacán a hosszútávú emelkedő trend továbbra is töretlennek tűnik. Ez jellemzően a befektetői keresletnek köszönhető, amely alkalom adtán (pld. gyengülő dollár, alacsony kamatok, likviditásözön) viszont túlzásokba is esik. Egy uncia arany előállítási költsége jelenleg 650 dollár körül alakul, ami szintén indokolja a mostani magas árfolyamot.

Ráharapnivaló?
Aranyárban mérik a fehércukrot!
Magyarországon egyébként 2009-ben robbanásszerűen terjedt az aranybefektetés népszerűsége. Idehaza még soha nem vásároltak az emberek annyi arany érmét és rudat befektetési célzattal, mint tavaly. Ez a trend a jövőben is folytatódni fog, és valószínű, hogy egyre szélesebb tömegek számára válik ismertté az aranyba való befektetés lehetősége.

Ezek a „széles tömegek” azok, akiknek köszönhetően tulajdonképpen már majdhogynem garantálható is a nemesfémek jövőbeni további drágulására. Két milliárd kínai és indiai fogyasztó olyan mérvű nyersanyagéhséget gerjeszt – többek között a nemesfémek piacán is –, amely az elkövetkezendő 10 évben egy határozott árfolyam-csökkenést aligha tesz lehetővé. A XXI. században az élelmiszermennyiség biztosítása, a víz tisztasága és a klímaváltozás megakadályozása központi kihívásai az emberiségnek, ugyanakkor ezek a kihívások a nemesfémek felhasználása nélkül nem kezelhetőek. Nem elhanyagolható tény az is, hogy Ázsiában a jólét alapvető szimbóluma az arany, márpedig a véges nyersanyagforrások csak egyre nehezebben és egyre drágábban kitermelhetőek. Néhány év múlva kétségkívül Kína lesz a legnagyobb nyersanyag-birtokos és kereskedő a világon.

Metál az ész: száguldás az árupiacon 
Az ezüst szintén stabilan fogja tartani magát a jövőben, emelkedő árfolyamok várhatóak magas volatilitás mellett. Ennek megfelelően 2010-ben széles sávban, 12 és 25 dollár/uncia között, fogjuk ingadozni látni az árjegyzéseket. Az átlagár tehát 17 dollár/uncia környékén alakulhat. A nemesfémként és ipari fémként kettős szerepet betöltő ezüst izgalmas befektetés, amely az elmúlt években több mint betartotta, amit ígért. Az elektronikai ipar marad az ezüst árfelhajtója a következő 10 évben, és fog még 50 dollár feletti unciánkénti árakat is eredményezni.

Mindezek tükrében a nemesfémpiaci befektetések változatlanul ésszerűnek tűnnek a viharos időkben, de egy befektetési portfólió diverzifikálása céljából is, és nem utolsó sorban izgalmas profit is elérhető velük. A nemesfémdepót aktuálisan 50% arany, 40% ezüst, 5% platina és 5% palládium szerint ajánljuk felosztani.

Befektetők varázsgömbje: mi lesz velünk 2010-ben?
Kire bízzuk a pénzünket? 
Befektetés: jobb, ha nem a saját eszére hallgat 
Tőzsdei alapok: fektessen bármibe, gyorsan  
Aranyat érő befektetések: mit válasszunk?
Szédületes magasságokban jár a kakaó és a cukor

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG