Navracsics Tibor kitért arra, a kormány érvelése szerint törvényi úton kívánják garantálni, hogy a rászorulókkal is biztosítást kössenek a magánbiztosítók. Hozzátette azonban: a külföldi országok tapasztalatai arra figyelmeztetnek, hogy ahol több-biztosítós modell van, ott ijesztően megnőtt a rendszerből kiszorulók aránya.
"A több-biztosítós modell bevezetésével aki szegény, még szegényebb lesz, kiszorul az ellátórendszerből, és mindenfajta törvényi előírás ellenére nem lesz lehetősége arra, hogy visszatérjen az egészségügyi ellátórendszerbe" - mondta Navracsics Tibor.
A Fidesz frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a magánbiztosítók azokat keresik, akikkel minél kevesebb ráfordítással, minél több hasznot tudnak elérni, és ez nyilván nem a nyugdíjasokat, a betegeket vagy a fogyatékosokat jelenti. Szerinte ezért a rendszer pontosan azokat fogja sújtani, akik egyébként is segítségére szorulnak, velük sokkal rosszabb feltételek mellett lesz csak hajlandó biztosítást kötni a magánbiztosító, ha egyáltalán hajlandó lesz.
Navracsics Tibor szerint ugyanakkor azoknak is veszélybe kerül az ellátása, akik bent maradnak a rendszerben, hiszen a magánbiztosítók a társadalom leggazdagabb 10-15 százalékát szívják el, és a maradék 80-90 százalék által fizetett járulék csak a jelenlegi egészségbiztosítási költségvetés 60-70 százalékát fedezné. Ez azt jelenti, hogy szűkülnének a források és az ellátás is - tette hozzá.
Ez a kormányzati politika, ami egy éve zajlik, az egyik legigazságtalanabb politika, amely a társadalom kettészakadásával fenyeget, valamint ellene tesz a szolidaritás és a szociális biztonság eszményének - jelentette ki Navracsics Tibor. |
Kérdésre válaszolva megismételte Mikola István keddi bejelentését, miszerint a Fidesz hamarosan törvényjavaslatot nyújt be egy önálló, parlamenti felügyelet alatt álló nemzeti egészségbiztosító létrehozására.
Navracsics Tibor reagált arra, hogy sajtóhírek szerint a kormány ismét bővíti a vizitdíj alól mentesülők körét. A fideszes politikus emlékeztetett arra, az országgyűlési választási kampányban kormánypárti politikusok cáfolták, sőt hazugságnak nevezték, hogy fizetős lesz az egészségügy. Mint mondta, a Fidesz szerint a vizitdíj elhibázott konstrukció, ezért az lenne a legegyszerűbb, ha megszüntetnék.
Horváth Ágnes még idén bevezetné a több-biztosítós modellt (hanganyag)
Hat év alatt alakulhat ki az egészségügyi piac
Horváth Ágnes stabilizálna - 3 Fidesz feltétel
MTI