A miniszteri biztos hangsúlyozta: Magyarország tovább tárgyal a vitatott eredetet és felelősséget bizonyítva a teljes mennyiség visszaszállításáról, illetve arról, hogy a német felelősök fizessék ki egy esetleges magyarországi, égetéssel történő ártalmatlanítás költségeit.
A miniszteri biztos elmondta: hasonló, különféle műanyagokat, papírféleségeket is tartalmazó vegyes szemetet Magyarországon is elégetnek a Fővárosi Hulladékégetőműben, cementgyárakban és más égetőkben. Ennek költsége viszont tonnánként 20-40 euró Magyarországon és 200 euró Németországban. Valószínűleg a hulladékot Magyarországon fogadó cégek nem akarták vállalni ezt az ártalmatlanítási költséget sem, csak a szemét lerakását, tárolását.
A kormánybiztos szólt arról is, hogy az eddigi tárgyalások eredményeként Báden Württemberg elismerte, hogy 3.200 tonnányi szemét ebből a tartományból származik, viszont hivatkozva a magyar fogadócégek megtévesztő magatartására eddig ennek csak a felénél vállalt visszaszállítási kötelezettséget. |
Erdey György felhívva a figyelmet arra, hogy az eddigi visszaélések hatására is változnak a közösségi előírások és júniustól már a zöldlistás hulladékbeszállításához is engedélyt kell kérni az adott ország illetékes hatóságaitól.
Bajorország az onnan származó 900 tonnányi szemét körülbelül felének ismerte csak el az eredetet és csupán negyedére vállalta a visszaszállítási kötelezettséget. |
A szemét-helyzet az osztrák oldalon sem a legfényesebb
Micsoda pocsékolás! 6,7 millió tonna ételszemét
E-hulladék: mi a helyzet a szabályozással?
Bevetésen a Zöld Kommandó
MTI