.jpg)
Amíg a Nyugat vissza nem vonja Koszovó elismerését, Szerbiának úgy kell együttműködnie a huszonhetekkel, hogy kívül marad az integrációs szervezeten, ahogy azt Norvégia és Svájc is teszi - mondta. "Ami az EU-csatlakozást illeti, az csak sok-sok év múlva valósul meg; használjuk hát ki az időt egyes dolgok megvitatására. Együttműködhetünk az EU-val úgy is, ahogy néhány más ország is teszi" - fogalmazott.
Arra a felvetésre, hogy Szerbia ezáltal elszigetelődhet, a politikus azt mondta, "ostobaság", hiszen érvelése szerint akkor ezen az alapon azt is mondhatnánk, hogy Norvégia elszigetelődött azáltal, hogy a norvég választók népszavazáson nemmel voksoltak az EU-csatlakozásra. A lehető legrosszabb propaganda úgy beállítani a dolgokat, mintha Oroszország és a Nyugat közötti választásról lenne szó - fűzte hozzá.
Kostunica az interjúban szorgalmazta, hogy Szerbia terelje jogi útra Koszovó elszakadásának ügyét; nyújtson be keresetet azok ellen az országok ellen, amelyek elismerték a volt dél-szerbiai tartomány függetlenségét. Szerbia nem fogja fenntartások nélkül elfogadni a nemzetközi közösség egy részének diktátumát - mondta.
Kérdéses, hogy a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) politikusának az EU-csatlakozás várható elhúzódásával kapcsolatos kijelentéseit hogyan fogadják a szerb választók. Május 11-én előrehozott parlamenti választásokat tartanak Szerbiában, s a Nyugat-párti szerbiai politikai erők a kampányban azt hangoztatják, hogy EU-tagság kell, hogy legyen a legfontosabb célkitűzés Szerbia számára.
Közben, kedden délután Koszovó etnikai alapú felosztásának kikényszerítésére kérték a szerb fegyveres erőket koszovói szerbek egy Kosovska Mitrovica-i tüntetésen. A mintegy háromezer fős tömeg előtt Milan Ivanovic szerb vezető, a szerb kisebbségi önkormányzat elnöke arra szólította fel a szerb kormányt, hogy kérje fel az orosz hadsereget a koszovói szerbek védelmére.
Március 16-án egy koszovói szerb küldöttség javaslatot terjesztett elő az ENSZ-nél. A hétfőn a sajtóban megjelent hírek szerint a dokumentum szerzői azt állítják, Belgrád elfogadja az ENSZ fennhatóságát Koszovó felett, de kitart amellett, hogy a szerb többségű részeken csak szerbek láthatják el a rendfenntartó, igazságügyi és vámhatósági feladatokat.
Hashim Thaci koszovói miniszterelnök visszautasította szerb kormány arról szóló javaslatát, hogy a Koszovót felosszák a többséget alkotó albánok és a szerb kisebbség között.
A NATO és más nemzetközi szervezetek garantálják Koszovó területi egységét, Belgrád nem kormányozhatja a szerbek lakta területeket - jelentette ki. "Koszovó független, szuverén és demokratikus ország. Belgrádnak meg kell ezt értenie" - hangoztatta a koszovói albán kormányfő Pristinában.
Olaj lehet a tűzre a koszovói szerbek autonómiája
Belgrád "kiakadt" a döntésünk miatt
Elismertük Koszovót
Horvátország is elismerte Koszovót
Koszovó: halálos áldozat is van?
Utcai harcok Koszovóban - sok a sebesült
MTI