1p
Egy új égboltfelmérés során a Tejútrendszerünk és a közeli galaxisok alkotta Lokális Csoportban nyolc új galaxist fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport
Egy új égboltfelmérés során a Tejútrendszerünk és a közeli galaxisok alkotta Lokális Csoportban nyolc új galaxist fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport. Ebből hét a Tejútrendszer körül kering - írja a Népszabadság.

A 20. század első feléig tartotta magát az elgondolás, hogy a Tejútrendszerbe tömörülnek a csillagok, a Tejútrendszer körül pedig véletlenszerűen helyezkednek el a spirálködök és egyéb halmazok.
Miután Edwin Hubble amerikai csillagász 1923-1924-ben a közeli galaxisok távolságát sikerrel megmérte, bebizonyosodott, hogy a spirálködök nem a Tejútrendszer "függelékei", hanem több millió, akár sok milliárd fényévre lévő objektumok. Hamarosan elfogadottá vált, hogy a Tejút csak egy a több milliárd galaxis közül.

Az ütközések során még az is előfordulhat, hogy a beolvadó, s ezzel önálló galaxisként életét befejező csillagváros körül korábban keringő gömbhalmazok aztán az új, nagyobb galaxis körül folytatják keringésüket, ahogy ez igaz lehet a kísérő galaxisokra is.
A közeli galaxisok távolságának megmérésével kiderült, hogy a galaxisok szeretnek halmazokba tömörülni, csak elvétve találunk nem halmaztag galaxisokat. Egy-egy halmaz 20-30, de akár több száz galaxist is magában foglalhat. A Tejútrendszer és a tőle kétmillió fényévre lévő Androméda-köd a Lokális Csoport két legnagyobb galaxisa. Mindkettő körül sok gömbhalmazt figyelhetünk meg, sőt, korábbi galaxisütközések nyomát is felfedezhetjük: a körülöttük keringő kísérő galaxisok tanúskodnak erről. Némelyik ősi galaxis pályára állt a nagyobb galaxis körül, némelyik egybeolvadt vele.

A galaxishalmazok meglehetősen "nagy" objektumok, bár e jelző ekkora mérettartományban már "elképzelhetetlen" méretekről árulkodik. A Lokális Csoport átmérője mintegy 10 millió fényév körüli, vagyis a fénynek 10 millió évébe tart átjutni rajta (10 milliószor 10 billió km) - ennek ellenére a viszonylag kis galaxishalmazok közé tartozik. Ahogy egyre több galaxis, galaxishalmaz távolságát ismertük meg, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy az egymáshoz közeli galaxishalmazok maguk is egy-egy nagyobb objektum részét képezik, felfedezték a szuper-galaxishalmazokat vagy szuperhalmazokat. A Lokális Csoportot magában foglaló Virgo Szuperhalmaz a maga 200 millió fényév átmérőjével az ismert Világegyetem egyik legnagyobb szuperhalmaza. Úgy tűnik, "hiperhalmazok" már nem léteznek, a szuperhalmazok nem csoportosulnak. Azonban szálszerű szerkezetek, a galaxishalmazok által alkotott "filamentumok" kötik össze őket, melyek több milliárd fényéves hosszukkal a Világegyetem valójában ismert legnagyobb kiterjedésű objektumai.

A jelenleg elfogadott elméletek szerint mind a Tejútrendszer, mind az Androméda-köd kisebb galaxisok összeütközéséből jött létre. Az évmilliárdokkal ezelőtti ősök még formátlan csillaghalmazok lehettek, melyek ütközéséből egyre nagyobb csillagvárosok alakultak ki. Az elhaladó kompakt (kis méretű, de nagy csillagsűrűségű) galaxisok tömegvonzása hatására indulhattak meg azok a sűrűséghullámok, melyek a spirálkarok kialakulásához vezettek. Az elmélet szerint ahhoz, hogy egy Tejútrendszerhez hasonló galaxis kialakuljon, számos ütközésre van szükség.

Az elmúlt két évben a Sloan Digitális Égboltfelmérés néven futó program keretében nyolc új törpegalaxissal bővült a Lokális Csoport ismert tagjainak a száma. A nemzetközi, 27 csillagászból álló kutatócsoport felfedezését idén januárban mutatták be a Cambridge Egyetem kutatócsoportjának csillagászai. Az egyes galaxisok halványabbak annál, mint amit korábban a galaxisoknál minimálisan elképzelhető fényességnek gondoltak a csillagászok: a Nap fényességének ezerszerese, illetve százezerszerese közé esik. Mindez arra utal, hogy a bennük lévő csillagok nagyon halványak, idősek vagy sűrű gáz tölti ki bennük a csillagközi teret. S végül az is elképzelhető, hogy alig van bennük néhány ezer csillag. Mivel ez kisebbé teszi őket minden eddig felfedezett vagy elméletileg jósolt galaxisnál, többen máris új nevet javasolnak számukra, s a törpegalaxis helyett (Tolkien után) a "hobbit galaxis" elnevezés is terjedőben van.

Miért zöld a növény? Más bolygókon milyen színű?
Hamarosan fény derülhet az Univerzum egyik titkára
Lehetséges az időutazás? A múltba még nem
Lélegzetelállító képek a Szaturnusz gyűrűiről
Nemzetközi Űrállomás: kondul a vészharang - képek

Népszabadság
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG