1p
Londoni elemzések szerint az eddig vártnál jelentősebb magyarországi gazdasági visszaesés, de itt az idő a reformok végrehajtására. Itt az idő, most vagy... ?
Londoni elemzések szerint az eddig vártnál jelentősebb magyarországi gazdasági visszaeséshez vezethetnek jövőre a több mint 25 milliárd dolláros pénzügyi védőháló feltételeként végrehajtandó kiadáscsökkentések, de ugyanezek a feltételek most alkalmat teremthetnek a szerkezeti reformok áthajtására is.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének csütörtöki elemzése szerint a piac által előzetesen 10-12,5 milliárd dollárosra becsültnél sokkal nagyobb készenléti csomag enyhíteni fogja a lejáró külső kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos aggodalmakat.

A ház várakozása szerint Magyarország valójában a hitelcsomagnak "csak egy apró hányadát" fogja felhasználni. Az elemzés szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készenléti védőhálója - amelyhez a Világbank és az EU is hozzájárult - elősegítette egy válság elhárítását, a csomaghoz kapcsolt feltételekből azonban az következhet, hogy jelentősen romlanak a jövő évi magyarországi növekedési kilátások.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008

A JP Morgan londoni elemzői ennek nyomán azzal számolnak, hogy 2009-ben, egész éves összevetésben 1,5 százalékos GDP-visszaesés lesz Magyarországon. A cég szerint megvan a kockázata az ennél mélyebb recessziónak is a komoly költségvetési kiadáscsökkentések miatt.

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

Az elemzés a kedvező tényezők közé sorolja, hogy egy ilyen feszes - és csökkenő olajárakkal kísért - költségvetési politika jó eséllyel lehetővé teszi a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) a "hiteles" pénzügypolitikai enyhítést 2009-ben. A JP Morgan a pénzügyi védőcsomag bejelentése előtt 0,5 százalékos egész évi magyarországi GDP-visszaesést várt 2009-re, és már ez is rontott előrejelzés volt: a ház korábban még 1,0 százalékos növekedési előrejelzést tartott érvényben a jövő évre.

A Merrill Lynch londoni elemzői is jelentősen csökkentették a magyar gazdasági növekedésre adott prognózisukat, egész éves recessziót azonban nem jósolnak: az eddigi 1,4 százalékról 0,8 százalékra rontották 2009-re szóló GDP-növekedési előrejelzésüket. A csütörtöki Financial Times, amely több írásban is elemzi a Magyarországnak összeállított védőcsomagot, egyik cikkében azt írta, hogy a csomaghoz kapcsolt feltételek jelenthetik "a szerkezeti reformok áthajtásához szükséges mentséget" az ország vezetőinek.

A magyar kormányok a 60-as évek óta külső hitelekből fedezték a hazai fogyasztási vágyat, így biztosítva a társadalmi békét, és ez a hagyomány túlélte az 1989-ben kezdődött szabadpiaci átalakulást is, áll a londoni üzleti napilap írásában, amely szerint a fájdalmas reformlépések Magyarországon politikai öngyilkossággal érnek fel.

A Financial Times napi gazdasági-politikai fejleményeket elemző rovata, amely csütörtökön szintén külön cikkben foglalkozott a pénzügyi védőcsomaggal, magyarul idézte a "Hátravan még a feketeleves" közmondást, azt írva, hogy országszerte "ezt mormogják" az emberek a 25 milliárd dolláros segítség hírének ismertté válása óta.

Jóllehet a feltételekről egyelőre kevés részlet ismert, a lap szerint 1,8 százalékos GDP-arányos elsődleges jövő évi költségvetési többlet eléréséről "beszélnek", ami becslések szerint a fogyasztás 3,7 százalékos visszaesésével járna. Sokan még meredekebb lassulást várnak, ami csökkentheti az adóbevételeket és még mélyebb kiadáscsökkentést tehet szükségessé, áll a Financial Timesban.

A lap szerint azonban a válság valószínűleg lehetővé teszi az "ingatag" kisebbségi kormánynak az eddig kiszámíthatatlannak ígérkező költségvetési szavazás túlélését. Tovább rontja ugyanakkor "az üzlet- és Nyugat-párti miniszterelnök" esélyeit az előretörő jobboldal megállítására a 2010-es választásokon, áll a londoni napilap elemzésében.

A Financial Times felidézi Orbán Viktor múltbeli kijelentését arról, hogy "van élet az EU-n kívül is". A lap szerint a baj a Fidesz elnökének politikai hasznára válik; a cikk idézi egy "baráti újság" szalagcímét is, amely szerint Magyarország - Izlanddal, Fehéroroszországgal, Ukrajnával és Pakisztánnal együtt - "felkerült a szégyenlistára".

A rokkantnyugdíjasok megússzák a 13. havi buktát?
Tárgyalóasztalhoz ülnének a szakszervezetek
Mentőöv Magyarországnak - ennyit kapunk
Átcsoportosításból nem lesz nagy adócsökkentés




MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG