A világ legnagyobb csokigyártója leállította a kakaóexportot
A Barry Callebaut szóvivője kedden ezt azután közölte, hogy Laurent Gbagbo, a véres belpolitikai válsággal sújtott afrikai ország bukott elnöke elrendelte a kakaó felvásárlásának és kereskedelmének az államosítását. Az azonnali hatállyal életbe lépő rendelet a kávéra, az ország másik fő exportcikkére is vonatkozik.
A hétfőn bejelentett rendelet hatására a kakaó tonnánkénti ára májusi szállításra 58 dollárral, 1,6 százalékkal 3.720 dollárra emelkedett kedden délelőtt, megközelítve a 3.775 dolláros 32 éves csúcsot, amelyet ugyancsak az elefántcsontparti feszültség hatására ért el a termény ára a múlt héten.
Kedden késő délután a májusi jegyzés emelkedése mérséklődött, 3.687 dollár volt, 25 dollárral (0,7 százalék) haladta meg a hétfői záró értéket. A kakaó- és kávétermesztésből származik Elefántcsontpart exportbevételének 40 százaléka és a hazai össztermékének (GDP) 20 százaléka.
A tavaly november végi választások nemzetközileg elismert győztese, Alassane Ouattara az idén januárban kiviteli tilalmat rendelt el, hogy kikényszerítse Gbagbo távozását. A bukott elnök ellenőrzi a világ legnagyobb kakaóültetvényeit is magában foglaló déli országrészt, hatalmának bázisát pedig éppen a világszerte élénkülő kereslet révén egyre dráguló kakaóból származó anyagi források biztosítják.
Az exporttilalom elrendelése után a legnagyobb európai csokoládégyártók sorra igyekeztek biztosítani ügyfeleiket arról, hogy a zárlat nem jelent közvetlen ellátási veszélyt még a húsvéti ünnepek közeledtével sem. Hangsúlyozták, hogy a legutóbbi betakarítási szezon termésének nagy része már elhagyta a világ kakaófogyasztásának mintegy 40 százalékát fedező országot.
MTI