Kenyeres László, a Faludi Wolf Theiss nemzetközi jogi iroda partnere azt mondta: a hazai zöld beruházások elterjedését a bizonytalan, gyorsan változó és kiszámíthatatlan szabályozás felszámolásával kell ösztönözni. A stabil környezet hiánya nem teszi ugyanis lehetővé a beruházók és a finanszírozók számára, hogy hosszú távú és felelős beruházási döntéseket hozzanak. A bizonytalan szabályozási környezet jelentősen emeli a projektek finanszírozási költségét, amely alapvető versenyképességi problémaként is megjelenhet Magyarországon a régió külföldi tőkéért folyó versenyében.
Patkó Gábor, a Green Energy Investment Forum programigazgatója szerint a nyugati megújuló piacok kezdenek telítődni, így egyre több befektető és energiavállalat fordul a Kelet-Közép-Európa és Dél-Kelet-Európa régióiban rejlő zöld befektetési lehetőségek felé. A külföldi befektetők alapvetően kockázatosabb piacként tekintenek Kelet-Közép-Európára, ezért egy jól átgondolt, transzparens és megfelelő biztosítékokkal ellátott támogatási rendszer bevezetése komoly versenyelőnyt jelenhet a régióban, az adott esetben gyengébb környezeti adottság ellenére is.
Egy projekt megvalósíthatósága szempontjából az egyik meghatározó kérdés az árkockázat kezelése, ezért elengedhetetlen fontosságú a beruházók számára esetlegesen elérhető támogatott kötelező átvételi árak valamint az átvétel időtartamának tervezhetősége. Amennyiben a hazai szabályozott átvételi árak nem biztosítják a beruházási költségek megtérülését illetve a működési költségek fedezetét, a beruházók máshol fogják megvalósítani a projekteket. E következtetést igazolja az a tény, hogy a hazai beruházók és finanszírozók fokozott figyelemmel kísérik például a román, a bolgár és a teljes nyugat-balkáni régió zöldenergia befektetési lehetőségeit.
A beruházásokat ösztönözni kell arra, hogy vegyék igénybe a piaci értékesítés lehetőségeit is. A rendszert tehát úgy kell megtervezni, hogy a támogatás racionális legyen és csak az indokolt mértékig terhelje a végfogyasztókat. A megvalósításoknak egy másik komoly gátja a komplex engedélyezési és egyéb adminisztratív eljárások, amelyek a beruházási döntés meghozatalát követően akár évekre is elodázhatják a projekt tényleges megvalósulását, még inkább kitéve ezzel a beruházókat a szabályozási kockázatoknak.
Privátbankár