1p
Kötelezően vállalniuk kell az Európai Unió tagországainak, hogy 2020-ig 20 százalékra emelik a megújítható energiaforrások részesedését - véli Barroso
Kötelezően vállalniuk kell az Európai Unió tagországainak a hét végi állam- és kormányfői találkozón, hogy 2020-ig 20 százalékra emelik a megújítható energiaforrások részesedését az energiatermelésből - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján.

José Manuel Durao Barroso, a március 8-án kezdődő csúcsértekezlet előkészítéseképpen találkozott a sajtóval. Úgy értékelte, hogy a kormányfői ülésen olyan döntések születhetnek a környezetvédelem és az energiagazdálkodás terén, amelyek messze túlmutatnak az EU határain és időben is a jelenlegi nemzedékeken.

A csúcsot előkészítő eddigi miniszteri EU-találkozókon már lényegében eldőlt, hogy a klímavédelem, az átlaghőmérséklet növekedésének megállítása érdekében az unió kötelezettséget vállal arra, hogy a jövő évtized végére ötödével csökkenti az ózonkárosító gázok, mindenekelőtt a széndioxid kibocsátását - ez az arány 30 százalék lehet akkor, ha más nagy világgazdasági szereplők is csatlakoznak a vállaláshoz.

Legalábbis közös célként fogalmazza meg emellett az EU, hogy a megújítható energiaforrások részesedése 20 százalékra emelkedjen ugyancsak 2020-ig, és ezen belül kötelezően érje el a 10 százalékot a bioüzemanyagok aránya. A csúcsértekezletre marad annak eldöntése, hogy vállalhat-e az EU a közös célkitűzésen túlmutató, egyértelmű kötelezettséget a megújítható források esetében is. Ennek egyelőre főleg kelet-európai tagországok az akadályozói - szegényesebb ilyen forrásaira hivatkozva Magyarország sem támogatja -, miközben a tagállamok nagyobbik hányada megszavazná.

Barroso most úgy fogalmazott, hogy az unió hitelessége és politikai sikere is múlhat ezen a döntésen, ezért a kötelező vállalás mellett foglalt állást. Tettekre kell váltani a szavakat, szögezte le. Hozzátette: olyan kérdésről van szó, amely a lakosság mindennapi életét érinti, és meghatározó lehet a következő generációk életében.

Kérdésekre válaszolva Barroso lehetségesek mondta, hogy a felzárkóztatási uniós támogatásokból segítsék azokat a tagállamokat, amelyeknek a vállalás teljesítése nehézségeket okozhat - értésre adta ugyanakkor, hogy nem közvetlenül e célra adandó segítségről van szó, hanem például a célt szolgáló kutatások finanszírozásáról. Egyetértett azzal is, hogy a tagországoknak egyenlő teherviselést kell biztosítani.

Brüsszelben kedden tartotta magát az a feltételezés, hogy a megállapodás létrejöhet a csúcsértekezleten egy olyan kompromisszum révén, amely lehetővé teszi, hogy a vállalást globális uniós kötelezettségként fogják fel, és azon belül az egyes tagországok teljesítménye eltérő lehet (akár 20 százalék alatt is maradhat).

A csúcstalálkozó további témái közül Barroso kiemelte az EU-t alapító Római szerződés aláírásának ötvenedik évfordulóján, március 25-én kiadandó kormányfői nyilatkozat előkészítését. A tagországok és a bizottság ezt a deklarációt eszköznek szánják arra, hogy kimozdítsák az uniós intézményrendszer korszerűsítésének folyamatát a válságból, amelybe azzal jutott, hogy a francia és a holland népakarat tiltakozása miatt elakadt a modernizációra is szolgáló alkotmányos EU-szerződés jóváhagyási folyamata.

Barroso azt hangoztatta, hogy a szövegnek elsősorban előre kell tekintenie, a következő ötven évre, nem pedig vissza a múltba. Arra is emlékeztetett, hogy az EU most olyan kihívásokkal néz szembe, amelyek minden világpolitikai szereplőt érintenek, globálisak - ilyenek a klímavédelem mellett például a terrorizmus és a bevándorlás is. Az intézményes korszerűsítés - és annak első lépcsőjeként a márciusi dokumentum, amelyet kiadásának leendő helyszínéről máris csupán berlini nyilatkozatként emlegetnek - ezekre lenne hivatott felkészíteni az EU-t.

Szó lesz a csúcsértekezleten az unió nemzetközi versenyképességének alakulásáról is. Barroso számokkal igyekezett alátámasztani, hogy az erre kidolgozott stratégia már kezdi meghozni gyümölcseit. Hangoztatta ugyanakkor annak fontosságát, hogy az unió haladjon tovább az elhatározott foglalkoztatási és gazdasági reformok útján, és javítson jogi szabályozásán is, amely szinten jelentős versenyképességi tényező lehet. Ezekből a folyamatokból a tagállamoknak is ki kell venniük a részüket - emelte ki a bizottsági elnök.

A lakosság ellenzi az atomenergia használatát
UFO-technológiákkal a Föld megmentéséért
Milyen kárt okoztunk a sarkvidékeken?
Magyarország kiemelten veszélyeztetett
Nyakunkon a katasztrófa: tennünk kell valamit

 

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG