
A mákból ópiumot állítanak elő, amit többnyire heroinná dolgoznak fel. Afganisztán ördögi körbe került: a kábítószerből származó pénz egyaránt táplálja a felkelést és a korrupciót, a korrupció pedig hozzájárul ahhoz, hogy a kormány az ország kiterjedt területei felett nem képes megszilárdítani ellenőrzését, ami még több ópium előállítását teszi lehetővé.
"Ijesztő rekordot ért el" az afganisztáni ópiumtermelés, az országban nagyobb területen termesztenek kábítószernövényt, mint Kolumbiában, Bolíviában és Peruban együttesen - mutatott rá az UNODC. A máktermesztésbe bevont földterület nagysága 17 százalékkal, 193 ezer hektárra nőtt, az idei máktermést 8200 tonnára becsülik. Az ázsiai országban állítják elő a világon termelt ópium 93 százalékát, ez egy százalékkal magasabb részarányt jelent a tavalyinál. "A XIX. századi Kína óta egyetlen ország sem állított elő ilyen halálos mennyiségben kábítószert" - írta egy közleményében az UNODC.
Miközben a viszonylag nyugodt északi országrészben sikerült csökkenteni a kábítószer előállításának mértékét, a déli országrészben egyre jobban virágzik. 2007-re hat év alatt megduplázódott - 13-ra emelkedett - az ópiummentesnek minősített tartományok száma, ezek a tartományok jórészt az ország északi és középső területein helyezkednek el. Akárcsak 2006-ban, 2007-ben is a 2,5 millió lakosú Hilmend tartomány a világ legnagyobb ópiumforrása, egyedül innen több kábítószer származik, mint amennyi kokacserje a húszszor népesebb Kolumbiából vagy kannabisz Marokkóból.
Antonio Maria Costa, az UNODC vezetője mindamellett úgy értékelte a helyzetet, hogy "komor, de még nem reménytelen", és úgy vélekedett, hogy az északi országrész kedvező tapasztalatai alapján elérhető célnak látszik 2008-ban a 34 afganisztáni tartomány felét megtisztítani az ópiumtermeléstől. Történelmi hiba volna hagyni Afganisztáni összeomlani a felkelés és a drogkereskedelem következményei alatt - figyelmeztetett Costa. Az illetékes szerint a kulcsot a tálib felkelés elleni fellépés jelenti. Ebben a nemzetközi biztonságelősegítő erő (ISAF) irányítását ellátó NATO segítségét kérte, az afgán kormánytól határozottabb fellépést a korrupció ellen, az afgán ópium, illetve heroin piacát képező országoktól pedig a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem fokozását.
2001, az iszlám fundamentalista tálib rezsim megdöntése óta az ópiumtermelés eddig minden évben csak növekedett, annak ellenére, hogy dollár-százmilliókat fordítottak a felszámolására.
Kínos: politikai szálak a maffiaügyben
A Karib-tenger drogkalózai
Európa drogelosztója: Antwerpen, Belgium
Kék Madár: 34 évet kapott Clinton indián dílere
MTI