1p
Az ellenzéki erők "alternatív" gazdaságpolitikai elképzelései miatt feszült a piac
Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Lengyelországban: az előzetes felmérések szerint jelentősen csökkent a jelenleg kormányzó Polgári Platform előnye. A piacok általában is félnek a politikai változásoktól, most azonban az ellenzéki erők "alternatív" gazdaságpolitikai elképzelései miatt a szokásosnál is nagyobb a feszültség a piacokon. Pálfi György, az Aegon Alapkezelő részvényportfólió-menedzserének szakértői kommentárja.

Alig pár nap van hátra a lengyelországi parlamenti választásokig, és bár a jelenleg is kormányzó Polgári Platform (PO) továbbra is a legesélyesebb a kormányalakításra, előnye jelentősen csökkent az ellenzéki Jog és Igazság (PiS) pártjával szemben. A politikai átrendeződés lehetősége, a gazdaságpolitikai irányvonal megváltozásának lehetősége minden esetben negatívan hat az adott ország részvénypiacára, azonban a jelenlegi kifeszített fiskális helyzetben ennek hatása még inkább erőteljes lehet. Különösen, amikor az „alternatív” gazdaságpolitikai eszközök megjelenésével a politika vállalatokra gyakorolt hatása sokkal erősebb, mint az elmúlt húsz évben bármikor.

Lengyelország 2009-ben, amikor még Németország gazdasága is közel 5 százalékkal esett vissza, csaknem 2 százalékos növekedést tudott elérni, sokan az ország teljesítményét valóságos csodaként értékelték. A lengyel gazdaság a hatalmas belső piaca, valamint az alacsony exportkitettsége révén valóban kevésbé érzékeny a negatív külső sokkokra, a növekedéshez azonban nagyban hozzájárult az erőteljes adócsökkentés, valamint állami beruházások növelése. Mindez - hasonlóan a legtöbb európai országhoz - az államadósság valamint a költségvetési hiány jelentős növekedését okozta.

A közel 53 százalékos államadósság, valamint a 6 százalék közeli idei hiány következtében a költségvetés konszolidációja szükségessé vált, ami valószínűleg az új kormány feladata lesz. Amennyiben ugyanis az államadósság eléri a GDP 55 százalékát, automatikus intézkedések lépnek életbe az adósságpálya emelkedésének fékezésére, ráadásul a hitelminősítők is újabb lépéseket várnak a deficit csökkentésére.

Azt, hogy az egyre nyilvánvalóbb lassulás mellett mennyire hisz a piac a jövő évre tervezett költségvetés fenntarthatóságában, jól mutatja, hogy a lengyel CDS egészen 300 pont felé emelkedett a nyár eleji 150 pontos szintről, a zloty pedig még a forintnál is erőteljesebben gyengült szeptemberben. Vagyis a választás után további kiigazításokra lesz szükség, amit azonban a két legnagyobb párt másképp képzel el. Míg a PO az eddigi gazdaságpolitika folytatására készül, a PiS politikája sokkal inkább hasonlít a magyar irányhoz.

A legfrissebb adatok szerint a Polgári Platform támogatottsága 2 százalékponttal 33 százalékra csökkent, míg a nemzeti konzervatív Jog és Igazság pártra a választók 26 százaléka szavazna. Így annak esélye, hogy a PO a jelenlegi koalíciós partnerrel megszerzi a többséget, még mindig a legmagasabb, ám jelentősen megnőtt az olyan forgatókönyveknek az esélye is, miszerint a PO kénytelen lesz egy újabb koalíciós partnert találni, vagy a PiS koalícióra lépve egy kisebb párttal átveszi az irányítást.

Bár a második lehetőség is a gazdaságpolitikai irányvonal kisebb eltolódását jelentené, a PiS hatalomra kerülése sokkal drasztikusabb hatással lenne a lengyel részvénypiacra. A PiS elképzelése szerint a teljes nyugdíjrendszert átalakítaná, amely valószínűleg a magánnyugdíjpénztárak jelentős visszaszorulását eredményezné, a hazai átalakításokhoz hasonlóan. Ennek hatása azonban Lengyelországban még drasztikusabb korrekciót eredményezne a piacokon,mivel jelenleg a lengyel tőzsde teljes piaci kapitalizációjának 15 százalékát, a közkézhányad közel egyharmadát teszik a pénztáraknál lévő részvénybefektetések. A pénztári rendszer átalakításának hatásait jól mutatja, hogy már a márciusban lecsökkentett transzferek miatt kiesett pénztári kereslet is a lengyel piaci prémium jelentős zsugorodását okozta.

Más az elképzelése ugyanakkor a két vezető pártnak a bankadó mértékében is. Míg a PO által javasolt bankadó marginális hatással lenne a lengyel bankok eredményességére, a PiS a profitok több mint 20 százalékát érintő adót vetne ki a lengyel tőzsde közel 40 százalékát kitevő pénzügyi szektorra.

A két párt privatizációs politikája szintén különböző. Míg a PO az elmúlt 4 évben közel 14,5 milliárd zloty költségvetési bevételt ért el az állami vállalatok eladásával, a PiS ellenzi a stratégiai vállalatok privatizálását, így valószínűleg megállítaná, vagy legalábbis jelentősen lelassítaná a folyamatot.



A különadókon, a nem hagyományos gazdaságpolitikai eszközökön, valamint a magánszektor állami szerepvállalásának növekedésén keresztül a politikai hatások a részvénybefektetéseknél is egyre hangsúlyosabbak, gyakran felülírják a vállalati fundamentumokat. A magyar részvényindex az elmúlt másfél évben több mint 20 százalékkal alulteljesítette a lengyel tőzsdeindexet, amihez nagyban hozzájárult a bankadó bevezetése valamint a nyugdíjpénztári átalakítások. Így az, hogy melyik párt kerül ki győztesként október 9.-én, sok mindenben befolyásolja a lengyel vállalatok jövőjét, így piacmozgató hatása jóval nagyobb lehet, mint az eddigi választások során.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG