Az FHB elnöke a Magyar Bankszövetség E-hírlevelének adott nyilatkozatában úgy véli: a lakossági bankpiacon kibontakozott verseny és az FHB által elért piaci pozíció (Magyarországon a 8-9. legnagyobb pénzintézet) eredményeként a szakmai befektetők nagy valószínűséggel hajlandóak lesznek jelentős prémiumot fizetni a kontrollpozícióért. Ennek oka az elnök szerint a szakmai befektetők által kamatoztatható jelentős szinergikus hatásokban keresendő.
Ezt a vélekedést igazolja vissza az is, hogy a szakmai befektetőket célzó értékesítésről szóló döntést követően a részvény árfolyama az 1.400-1.500 forintos tartományból 1.800 forint fölé emelkedett, ami az elemzők szerint is azt jelzi, a tőzsdei (kis)befektetők ma már számolnak a szakmai értékesítéssel, és ezt a prémiumot a maguk módján be is árazták - mondta Karvalits.
Az elnök szerint az FHB termék- és üzletfejlesztései - köztük a kereskedelmi bank létrehozása - a privatizáció során felértékelődnek, s a tavaly megtermelt újabb tízmilliárdos eredmény is tovább növelte az intézmény értékét. Az FHB iránt nem csak a magyar bankpiac jelenlévő szereplői érdeklődhetnek - véli Karvalits -, hanem biztosítók számára is értéket jelenthet a hitelintézet. Szerinte a hazai bankpiacra eddig be nem lépett nemzetközi kereskedelmi bankok vagy az európai jelzálogpiac szereplői is érdeklődhetnek az FHB iránt.
A magyar bankpiacon az FHB az utolsó középbank, amely komoly lakossági ügyfélbázist kínál, s amely nem áll külföldi szakmai befektetők kontrollja alatt. Joggal feltételezhető, hogy mindazon szereplők, akik ezen a piacon jelentős részesedést kívánnak elérni, ambícióval tekinthetnek az FHB-csoport privatizációjára - mondta az elnök.
A piaci szereplők mindegyikének jelentős lépés lehet a versenyben, ha az FHB-t meg tudja szerezni. Az FHB portfoliómérete, ügyfélszáma és szaktudása együttesen olyan többletet jelent, ami akármelyik középszintű szereplőt a nagy lakossági bankok közé viheti - hangsúlyozta. Az elnök szerint a lakossági piac újrafelosztása pár év múlva lecseng, azután átértékelődhetnek a dolgok. Ez az a pillanat, amikor az FHB a legmagasabb értéket képviseli a piaci szereplők számára - mondta. Karvalits szerint az Allianz Hungária 65 százalékos súlya a "B" részvényosztályban nem lesz akadálya a sikeres privatizációnak.
"Az Allianz kétségkívül saját üzleti érdekét fogja követni, feltehetően mégis a közös megoldás lehetőségét keresi majd. Az FHB-ban már eddig is komoly befektetést eszközölt, ezért nyilvánvalóan az vezérli, hogy ez valamilyen módon számára megtérüljön. Akár ő lesz a nyertes, akár nem, mindkét esetben abban érdekelt, hogy az értékesítés végbemenjen, s a tranzakció létrejöjjön" - mondta. Az elnök szerint az FHB tulajdonosainak együttműködő magatartását kell feltételezni, hiszen a józan ész és a közgazdasági racionalitás egyaránt ezt követeli.
A kormány tavaly októberben döntött úgy, hogy az "A" sorozatú részvényeket az idén pályázat útján, szakmai befektetőnek értékesíti. A privatizáció során kiemelt szempontként kell kezelni a bank hitelminősítésének, üzleti értékeinek megőrzését. Szükség esetén a "B" sorozatú részvényeket is értékesíteni lehet. Oravecz Péter, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. kommunikációs igazgatója január közepén az MTI-nek azt mondta, heteken belül döntés születhet privatizációs tanácsadói pályázat kiírásáról.
Országos hálózatot épít az FHB
Közelgő FHB-pályázat
Abramovics féle sci-fi a Malévről