A maginfláció további emelkedése azonban némileg árnyalja ezt a kedvező képet. A nyers élelmiszerek árcsökkenése korábban is csak mintegy féléves késéssel éreztette hatását a feldolgozott élelmiszerek körében, emiatt itt nem zárható ki a mutató további, de átmeneti romlása. Így míg az infláció már most látványosabb mérséklődést mutathatott; a maginflációban csak időbeli csúszással éreztetheti a hatását az élelmiszerek most megindult áresése.
A jegybank szemszögéből nézve az eurozóna adósságválság kiéleződésével olyan új kockázatok jelentek meg az elmúlt hetekben, amelyek egyelőre felülírják az eddigi - egyébként enyhülni látszó - inflációs félelmeket. Az olasz fronton ugyan sikerült gyors és átütő erejű sikereket elérni, visszavenni a kezdeményezést a piacoktól, azonban a spanyol és olasz 10 éves kötvényhozamok még mindig a piac által kritikusnak vélt szintek környékén mozognak. A hazai kamatpálya szempontjából döntő jelentősége lehet annak, hogy a 21-i eurozóna csúcstalálkozó eredményeivel sikerült-e a piacokat tartósan megnyugtatni - emeli ki elemzésében Orosz.
Nem beszélve arról, hogy alig lélegezhettünk fel a az európai krízis egy fontos fejezetének lezárása után, a befektetők figyelme szinte azonnal az USA felé fordult. A tengerentúlon ugyanis az utolsó pillanatokban is szinte az idegeket őrlő lassúsággal zajlik a politikai sakkjátszma az adósságlimit megemeléséről, amelynek tétje nem kisebb kaliberű mint az európai krízishelyzeté.
Mindeközben az amerikai jegybankelnök a QE3, avagy a világ további pénzbőséggel való elárasztásának tervének megpendítése után, gyorsan visszavonulót fújt, így tehát innen nem érkezhet újabb stimulus, amire a globális növekedés támaszkodhatna majd. A pénzügyi-stabilitási kockázaton felül, az eddigi adósságválság okozta félelmek, illetve ezek potenciális közvetett hatásai azonban akár érezhető gazdasági lassulást is előidézhetnek Amerikában és az öreg kontinensen. Ez utóbbi esetén ennek előszele lehet, illetve ezt támasztja alá a 19-én megjelent német ZEW bizalmi index is, ami két és fél éves mélypontra zuhant.
Végeredményben a potenciálisan felerősödő pénzügyi-stabilitási kockázatok ugyanúgy, mint az eddigi ténylegesen megjelent, külső sokk okozta inflációs veszélyek egyelőre kizárják a kamatcsökkentés lehetőségét; viszont változatlanul megerősítik, hogy egy pesszimista forgatókönyv kibontakozása során akár kamatemelésre is sor kerülhet.
Privátbankár