Nem változtatott a 6 százalékos alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén.
Az elemzők nem is olyan rég még a kamatvágás várható időpontját igyekeztek kitalálni, azonban az utóbbi hetek forintgyengülése, az ország CDS-felárának csúcsdöntései miatt ma már inkább kamattartást, vagy -emelést jósolnak rövidebb távon a szakemberek.
A jegybanki alapkamat alakulása
Forrás: MNB/Privátbankár
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport, a Capital Economist térségi főközgazdásza a napokban kifejtette, a forintgyengülés miatt nem volt kizárható az sem, hogy az MNB Monetáris Tanácsa akár már keddi ülésén kamatemelésről dönt - azonban ez végül nem így lett. Eddig ugyan a távlati prognózisukban szerepelt egy fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentés, mivel azonban a forint jelenleg 14 havi mélyponton jár az euróval szemben, most már sokkal valószínűbb, hogy ha az MNB a következő három hónapban módosítja alapkamatát, az kamatemelés lesz.
Rövid távon emelés jöhet
A jegybanki kamatdöntésre adott első devizapiaci reakcióként erősödött a forint, az euró árfolyama 290 körül állt 2 óra után - részletek >> |
A szakember szerint ezt a forgatókönyvet az elkövetkező hetekben sem zárhatjuk ki. A jelenlegi negatív nemzetközi környezet, az eurózóna válsága hasonló, ha nem nagyobb kockázatot jelent, mint annak idején a Lehman-összeomlás volt, emellett a hazai különutas gazdaságpolitika is plusz kockázati tényező az ország számára. A múlt héten bejelentett adóemelések miatt az inflációs kilátások is romlottak, és sajnos Magyarországon a gyenge hazai fogyasztás ellenére ezek az árszínvonalat emelő sorozatos „egyszeri” sokkok negatívan érintik a várakozásokat.
Bebesy Dániel úgy látja, a hazai monetáris politika így kényelmetlenebb helyzetben van mint Csehországban vagy Lengyelországban, ahol szintén ÁFA-emelések történtek, azonban a jobb inflációs múlt miatt az ottani jegybankoknak ezekre nem kell feltétlenül reagálniuk. A jelenlegi helyzet alapján tehát úgy néz ki, hogy a gyenge növekedés ellenére az elkövetkező időszakban nagyobb esélyét látjuk a monetáris szigorításnak.
Simor András jegybankelnök a döntés hátteréről 15 órakor tart sajtótájékoztatót - az itt elhangzottakkal cikkünk hamarosan frissül.
Privátbankár - Szilágyi Balázs