Alaposan megdolgoztatták az Alkotmánybíróságot
Rekord számú, 412 döntést hozott az Alkotmánybíróság (Ab) tavaly; fennállásának 16 éve alatt még soha nem született ennyi határozat, illetve végzés egyetlen esztendő alatt - derül ki a testület kedden bemutatott évkönyvéből. Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke elmondta, hogy a testület elnökeként fontos célkitűzése a szervezet munkájának ésszerűbbé, hatékonyabbá tétele. Az Ab 16 éve alatt összesen 22.554 beadvány érkezett, ebből 21.066-ról döntött a 11 alkotmánybíró. A döntésekben minden egyes alkotmánybírót kettő-négy tanácsadóból álló stáb segített, így a 21.066 döntés kevesebb mint félszáz ember közvetlen munkájának eredménye - jelezte. Jelenleg 1.488 ügy van folyamatban, egy-egy alkotmánybíró kezén egyszerre 160-170 akta is van.
Hozzátette: elnöki tevékenysége során nagy gondot fordít az információt adó, nyitott Ab megerősítésére. Ennek jegyében a szolgálati titkokat leszámítva mindent a lehető leggyorsabban nyilvánosságra hoznak.
Az Ab elnöke elmondta: a köztársaság négy államfőjétől eddig összesen 27 indítvány érkezett, ebből egy Szűrös Mátyástól, nyolc Göncz Árpádtól, 14 Mádl Ferenctől és négy Sólyom Lászlótól. Az utóbbiak közül a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos indítványról már döntöttek, és folyamatban van a kitüntetésekkel, az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal és az érdekegyeztető szervek jogalkotásban való részvételével kapcsolatos indítványok elintézése is.
Január 1-jén 23 olyan, alkotmánybíróság által megállapított alkotmánysértő mulasztás volt a magyar jogrendben, melyet a jogalkotók még nem orvosoltak. Ebből 14-ben már lejárt az Ab által szabott határidő, és van olyan is, ahol ez már három éve megtörtént. Ezek többnyire az Országgyűlés házszabályával kapcsolatosak, így például a frakcióalakítással vagy az ülésezési renddel.
Bihari Mihály a házelnökkel folytatott tárgyalások alapján úgy véli, hogy már ez év őszére elkészülhet az alkotmánybírósági ügyrendi törvény, melynek tervét az alkotmánybírák már tíz éve elkészítették.
A szakértő szerint nem alkotmányellenes az adóamnesztia
Nem alkotmánysértő a kamatadó
Sólyom az Alkotmánybírósághoz fordult