1p
Nem árult el bizonyosságot arról Gulyás Gergely fideszes képviselő, hogy benne lesz-e az új alkotmány koncepciójában a gyermekek után járó szavazati jog
Nem árult el bizonyosságot arról Gulyás Gergely fideszes parlamenti képviselő, az alkotmányt előkészítő eseti parlamenti bizottság alelnöke arról, hogy benne lesz-e az új alkotmány koncepciójában a gyermekek után járó szavazati jog vagy sem. A Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában azt mondta: ha benne lesz a tervezetben, de a nemzeti konzultációban a választók inkább nemet mondanak rá, lesz mód kivenni a koncepcióból, ahogy a helyzet fordítva is lehetséges.

Az ellenzék alkotmányozást bíráló észrevételeire is reagált a politikus, és kérdésre válaszolva kijelentette: a kormánypártok remélik, hogy az új alaptörvény elfogadása kapcsán csak "lábjegyzet lesz" az ellenzéki pártok távolmaradása.

"Való igaz, hogy a gyermekek után járó szavazati jog kérdése a jelenlegi demokratikus korlátokat feszegető javaslat. De a demográfiai helyzet alakulása kapcsán erre a kérdésre valamilyen megoldást kell találni, mert egyébként eljutunk oda, hogy az aktívak támogatása jelentéktelen lesz egy kormány fennmaradása vagy egy választási győzelem szempontjából. Ez pedig a demokráciában olyan nem kívánatos folyamatokhoz vezethet, amit elkerülni mindannyiunk érdeke" – nyilatkozta Gulyás Gergely. “Lehet, hogy ezt itt és most nem lehet bevezetni, de azon gondolkodni kell, hogy egy jelentős társadalmi réteg érdekeinek képviselete az Országgyűlésben nem jelenik meg" - tette hozzá.

A leendő alkotmány tartalmáról folyamatban lévő nemzeti konzultációnak is egyik kérdése, hogy járjon-e a gyermekek után a szavazati jog vagy sem. “Szeretnénk tekintettel lenni az eredményekre. Ha ez része lesz az alkotmány tervezetének, de az állampolgárok többsége nem ért vele egyet, lesz rá mód, hogy módosító indítvánnyal kivegyük belőle, ahogy az is lehetséges, hogy - ha nem lesz benne - utólag bekerüljön, amennyiben a többség egyetért vele” - nyilatkozta Gulyás Gergely.

Az alkotmányozással kapcsolatos néhány ellenzéki kritikára is reagált a fideszes képviselő, például arra, hogy a kormánypártok miért öt hét alatt akarnak új alkotmányt adni az országnak. Gulyás Gergely kifejtette: tavaly júniusban jött létre az alaptörvényt előkészítő eseti parlamenti bizottság, ezzel a folyamat elkezdődött, az új alaptörvény elfogadásig tehát több mint tíz hónap telik majd el. Ez pedig megfelel az európai gyakorlatnak. “Németországban ´48-´49-ben nyolc hónap alatt fogadtak el új alkotmányt, Franciaországban kevesebb mint hat hónap alatt, pedig ezek nem kis államok és nem is antidemokratikusak” - érvelt a politikus a Duna Televízióban.

Magyarország nem ezer éve Magyar Köztársaság

Mi értelme lenne annak a szintén felvetődött lehetőségnek, hogy a Magyar Köztársaság nevet Magyarországra változtatják az alaptörvényben? - kérdezte a Hattól nyolcig. Gulyás Gergely úgy reagált: nem változtatnak nevet, mert az országnak ma is Magyarország a neve. “Az más kérdés, hogy számtalan helyen Magyar Köztársaság az elnevezés. De ha bárki figyelemmel kíséri, hogy a kormányváltás óta hivatalos állami rendezvényeken milyen formában használja a kormány az országnevet, akkor láthatja, hogy a saját nevén, Magyarországként”.

Természetesen a köztársaság, mint államforma megmarad, ezt az alkotmány deklarálni fogja. De úgy gondoljuk, hogy ez az ország ezer éve Magyarország és nem ezer éve Magyar Köztársaság – tette hozzá a politikus. Elmondta: nem tervezik lecserélni azokat a pénzeket, okmányokat, amelyeken ma a Magyar Köztársaság felirat található.

A Fidesz jelezte, hogy alkotmányozni fog

Arra az ellenzéki felvetésre, hogy a Fidesz nem jelezte a kormányprogramban – még ha interjúkban és a kampányban párszor el is hangzott -, hogy alkotmányozni szeretne, ezért bár jogi felhatalmazása van a Fidesz-KDNP-nek az új alaptörvény elfogadására, erkölcsi már talán kevésbé, Gulyás Gergely úgy reagált: felelős politikus nem tesz ígéretet a választási kampányban arra, hogy meg tud-e majd alkotni egy új alaptörvényt kormányon, mivel ehhez kétharmados többség kell.

“A kétharmados többség birtokában került a Fidesz abba a helyzetbe, hogy az alkotmányozás folyamatát elindítsa. Ami pedig a morális felhatalmazás lényegét illeti, az nem más, mint hogy több alkalommal megígérte ezt a párt a választási kampányban. Sőt, Orbán Viktor miniszterelnök-jelöltként többször tett ígéretet arra, hogyha lesz rá mód és lehetőség, akkor új alkotmánya lesz Magyarországnak” - szögezte le Gulyás Gergely.

Kérdésre reagálva a fideszes politikus azt mondta a Duna Tv műsorában: a Fidesz-KDNP azt reméli, az Országgyűléshez lesz köthető az új alkotmány, és az a “hisztériakeltésre alkalmas távolmaradás”, amit az MSZP már rég bejelentett és amihez az LMP is csatlakozott, az pedig csak egy lábjegyzet lesz “az alkotmány elfogadásának rögös útján”.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG