Az Economist elindította államadósság-számlálóját, melyen percről percre figyelemmel kísérhetjük a világ adósságállományának alakulását. Az óra folyamatosan ketyeg, ezzel úgy tűnik, hogy minden egyes percben valaki a világban eladósodik. Az óra által lehetőségünk van majdnem minden ország dollárban denominált adósságállományának megismerésére. Az Economist által az országok közötti adósságállomány összehasonlítását is megtehetjük. Jelenleg a legnagyobb adóssággal rendelkező országok közé tartozik az USA, Kanada, Japán és több európai ország is, mint például Görögország, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország.
Az Economist államadósság mérője szerinti az egy főre jutó eladósodottság
Az Economist több tenyező miatt is fontosnak tartja az országok államadósságának folyamatos nyomon követését. Elsősorban ha egy gazdaságnak gyorsabb mértékben nő az adósságállománya, mint a gazdasági kibocsátása (az elmúlt években ez a tendencia volt az uralkodó), akkor a nagyobb államadósság erőteljesebb kormányzati bevatkozást indukál és növekvő adók lehetőségét vetíti előre a jövőre nézve.
A Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján elérhető az adósságnyomás-mérő, a mutató Magyarország aktuális GDP arányos államadósságát méri, amely jelenleg 76,1 százalékon áll. |
Végeredményként minél nagyobb a világ államadóssága, annál nagyobb a fiskális válság kialakulásának a kockázata, és annál nagyobb ezeknek a sokkoknak a hatása a világgazdasági növekedésre nézve.
Az Economist mellett az Erste Bank honlapján is elérhető egy világgazdasági térkép, ez azonban nem az államadósságot, hanem a részvénypiacok teljesítményét mutatja. Az elmúlt öt év részvénypiaci teljesítményét illetően szinte majdnem ugyanazok az országok teljesítettek a legrosszabbul, mint az államadósság-mutató tekintetében.
Részvénypiacok európai teljesítménye az utóbbi 5 évben
Az európai országok közül az elmúlt öt évben a görög tőzsde vezető papírjai zuhantak a legnagyobb, 80,06 százalékos mértékben. A BUX az elmúlt öt évben az európai átlag körüli zuhanást produkált, így érte el a 32,05 százalékos esést. Az elmúlt hónapban azonban a magyar tőzsdeindexnek az egyik legnagybb visszaesést könyvelhette el magának (-16,31 %), egyedül az orosz RTS index tudott a magyar indexnél is nagyobbat esni, 17,33 százalékot.
Részvénypiacok amerikai teljesítménye az utóbbi öt évben
Öt éves távlatból vizsgálva az amerikai tőzsdeindex 5, 36 százalékot zuhant, ellenben Kanada, aki ugyancsak az egyik legeladósodottabb ország átlagban 0,55 százalékos növekedést ért el. Az utóbbi hónapot vizsgálva azonban a tőzsdeindexek lejtmenetéhez csatlakozott Mexikó, Kanda és Chile is.
Részvénypiacok ázsiai teljesítménye az utóbbi öt évben
Az ázsiai régióban a japán tőzsde vezető papírjainak zuhanása az utóbbi öt évben kifejezetten magas volt, 46 százalékos esést könyvelhet el magának a szigetország. Ezzel szemben a kínai tőzsde szárnyal, részvényindexe öt éves átlagban 39,31 százalékos növekedést tudhatott magáénak.
Privátbankár