Az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlege által befektetők számára összeállított, pénteken kiadott közép-kelet-európai térségi állapotjelentés szerint a hitelminősítők a pénzügyi válság idején "túlbuzgó módon" minősítették le Magyarország szuverén adósbesorolásait, az azóta elért javulásokat azonban csak "lassan ismerik el".
Az RBC londoni elemzői szerint a magyar adósosztályzatokra jelenleg érvényben tartott - további leminősítés lehetőségére utaló - negatív kilátások sem indokoltak már, és a ház azzal számol, hogy középtávon mindhárom nagy hitelminősítő egy-két fokozattal javítja Magyarország besorolásait, ha a kormány tartja magát konszolidációs terveihez.
Jelenleg a három nagy hitelminősítő - a Fitch Ratings, a Standard & Poor´s, és a Moody´s Investors Service - egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv legalsó szintjén tartja nyilván a magyar államadósságot, az S&P és a Moody´s negatív, a Fitch stabil kilátással.
Leszünk-e bezzegország?
Az adósságplafon-vita elodázásával az Egyesült Államok került a hitelminősítők célkeresztjébe, míg az eurózóna tagjai is továbbra nyögik az államadósságuk súlyát. A PIGS-országok közül ma Spanyolország kapta meg a magáét, a Moody´s leminősítési felülvizsgálat alá helyezte a spanyol Aa2-es hitelminősítői besorolást. Ilyen világpiaci környezetben a Magyarországról alkotott elemzői vélemény bizakodásra ad okot. Az optimizmusra azonban így sincs okunk, londoni vélemények szerint ugyanis, bár a kelet-európai uniós tagországok ma már példát mutatnak a Nyugatnak (ki gondolta volna ezt csupán két évvel ezelőtt?), az eurózóna válsága, "járványként" töb csatornán át is beszivároghat keletre.
MTI, Privátbankár