1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint három évtizede először bankot államosít a brit kormány: a tavaly ősszel megszorult egyik nagy jelzálogkölcsönző, a Northern Rock kerül állami kézbe.
Több mint három évtizede először bankot államosít a brit kormány: a tavaly ősszel megszorult egyik nagy jelzálogkölcsönző, a Northern Rock kerül állami kézbe.

A newcastle-i székhelyű, de országos tevékenységű hitelintézet, amely elsősorban jelzáloghitel-kihelyezésre szakosodott, de végez hagyományos lakossági banki műveleteket is, szeptemberben a Bank of Englandhez - a brit jegybankhoz - mint utolsó hitelezői mentsvárhoz fordult rövid távú tőkeellátásért, mert nem tudott refinanszírozáshoz jutni a bankközi piacon a globális likviditáshiány miatt.

A hagyományos nagybankokénál kisebb betétállománnyal bíró Northern Rock napi működési finanszírozási igényét háromnegyed részben a nagybani likviditáspiacról fedezte. E piacon azonban jó ideje komoly ellátási oldali fennakadások vannak, miután súlyosan megrendült a bizalom a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi kör értékpapírosított és befektetési termékként világszerte árult kötelezettségei, illetve az ezeket is tartalmazó strukturált pénzpiaci konstrukciók iránt.

A Northern Rocknak kiskereskedelmi szinten soha nem voltak fizetési nehézségei, ennek ellenére azonban a jegybanki finanszírozási igény bejelentés utáni napokban betétesek ezrei rohanták meg a pénzintézet fiókjait, veszélyben vélve megtakarításaikat. Becslések szerint a több napig tartó bankroham során - amelyhez hasonlóra Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt példa - az eredeti 24 milliárd font lakossági betétállományból legalább 3 milliárd fontot kivettek az ügyfelek.

A brit kormány és a jegybank alig burkoltan attól tartott, hogy a pánik átterjed más nagy brit bankokra is. Ebben a helyzetben - az érvényes garanciaszabályokat félretéve - Alistair Darling pénzügyminiszter még szeptemberben jelezte, hogy a Bank of England a Northern Rock betéteinek 100 százalékáért jótáll. Központi forrásokból - közvetlen működési hitelek és más kereskedelmi hitelezőknek nyújtott garanciák formájában - a Northern Rock összesen 55 milliárd font (csaknem 20 ezer milliárd forint) kisegítő finanszírozást kapott.

A jelzálogkölcsönző azonban ezzel együtt sem tudta kiheverni a súlyos tekintély- és bizalomvesztéssel járó fejleményeket. A bank fiókjai előtt a pánik napjaiban több száz méteres sorokban álltak a pénzüket menekítő betétesek és a Northern Rock márkanév szétválaszthatatlanul összekapcsolódott a banki bukás fogalmával. A bank részvénye összeomlott: a Northern Rock piaci tőkeértéke az egy évvel ezelőtti csaknem 5,5 milliárd font helyett jelenleg alig 375 millió font.

Ebben a helyzetben a kormány először a magánszférán belüli értékesítést szorgalmazta, végül azonban a két beérkezett átvételi ajánlatot - az egyiket a Sir Richard Branson vezette Virgin vállalatbirodalom pénzügyi szolgáltató részlege, a másikat a Northern Rock saját vezetősége adta be - elégtelennek minősítették, és döntés született a Northern Rock állami kézbe vételéről.

Darling vasárnap közölte, hogy a bank "átmenetileg köztulajdonba kerül", és az ehhez szükséges törvényi intézkedéseket a kormány sürgősséggel a parlament elé terjeszti. A hetvenes évek eleje óta most kerül először állami kézbe brit magánbank.

Az intézkedés elvben ellentmond az 1997-ben üzletbarát programmal hatalomra került, és azóta is kormányzó Munkáspárt azon kötelezettségvállalásának, hogy a korábbi évtizedek hagyományaival szakítva az "új Labour" lemond a köztulajdon elsődlegességének politikájáról.

Tony Blair tavaly leköszönt előző brit kormányfő és az "új Labour" ideológiáját vele együtt kidolgozó gárda még ellenzékben töröltette a pártalkotmányból az államosítást fő célként megfogalmazó záradékot. Ez az a lépés, amely a brit Munkáspártot a 90-es évek végére elfogadhatóvá tette a 18 évi konzervatív kormányzás idején szinte teljesen - Európában példátlan mértékben - privatizált brit gazdaság, és annak szereplői, vagyis gyakorlatilag minden kisrészvényes választópolgár számára.

A "régi" Labour neve ugyanis addig - éppen a köztulajdon elsőbbségét előíró pártalkotmánybeli kitétel miatt - az államosítás és a visszaállamosítás szinonimája volt, ami a tulajdonosi társadalom kiépülése után az egyéni befektetések biztonságát tette kérdésessé.

2000 fontba fáj minden brit családnak a bankmentés
Bush kihúzza a csávából az adósokat
Megsegítik a Northern Rockot
A bankpánik még kormányriadalmat is okozhat

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG