A kétlépcsős változat nyert
"Még nem végeztünk" - hangsúlyozta Obama, rámutatva, hogy a megállapodást még mind a képviselőházban, mind a szenátusban szavazással kell megerősíteni. Az elnök felszólította a két párt vezetőit, hogy támogassák a megállapodást, amely, mint mondta, nem olyan, amilyet szeretett volna, de végeredményben megakadályozza a fizetésképtelenné válást és csökkenteni fogja a hiányt. A megállapodás nem tartalmaz adóemelést, amelyet a demokraták szerettek volna elérni, de a republikánusok elleneztek.
És a győztes? A politikai csatározások miatt majdnem a végsőkig húzott adósságplafon-vitának nincsen győztese. Bár a republikánusok át tudták vinni elképzeléseik egy részét, a huzavonának csak egy tanulsága van. A világ egyik legbiztonságosabbnak tekintett adósa is pillanatok alatt bajba kerülhet és fizetésképtelenné válhat. Az Egyesült Államok ettől mindössze egy napra volt. A világ vezető hatalmának stabilitásáról alkotott kép szertefoszlott. Jól mutatják ezt a befektetők menekülőútvonalai is. A múlt hét közepétől - többek között az európai adósságválság hatására is - egyre feljebb kúszott az arany ára, és a svájci frank is feltartóztathatatlanul erősödött, a forinttal szemben pénteken újabb történelmi csúcsra ért. |
Obama bejelentése szerint a megállapodás csaknem 1000 milliárd dolláros adósságlimit-emelést és egy annál valamivel nagyobb deficitcsökkentést irányoz elő az elkövetkező tíz évre. Az adósságplafon következő, nagyobb méretű emeléséről s az ennek feltételként szabott költségcsökkentésről szóló megállapodás meglehetősen bonyolult.
A további pénzügyi döntések terveinek kidolgozásához hamarosan felállítanak egy 12 tagú, kétpárti kongresszusi bizottságot, amelynek november végéig javaslatot kell tennie egy 1800 milliárd dolláros, vagy annál is nagyobb deficitcsökkentésre. Ezek magukba foglalhatnak az első körben nem érintett társadalom- és egészségbiztosítási tételeket is, valamint elképzeléseket az adórendszer reformjával kapcsolatban is.
Automatikus megszorítások
Amennyiben a testület által javasolt csomag értéke nem éri el az 1800 milliárd dolláros értékhatárt, vagy ha a kongresszus leszavazza azt, automatikusan életbe lép majd egy 1200 milliárd dolláros automatikus költségcsökkentés, együtt egy azonos mértékű adósságlimit-emeléssel. Az automatikus megszorítások a szociális kiadásokat nem érintik.
Az elnöki bejelentést megelőzően Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője és Mitch McConnell, a republikánus kisebbség vezetője arról biztosította az amerikaiakat, hogy kormányuk nem válik fizetésképtelenné, ezért megfigyelők valószínűnek tartják, hogy a megállapodást nem fenyegeti kisiklás. A republikánus többségű képviselőházban azonban az ultrakonzervatív képviselők okoztak már kellemetlen meglepetést John Boehner házelnöknek. Ezúttal baloldali demokrata képviselők is hangot adtak elégedetlenségüknek a megállapodással kapcsolatban.
Az adósságplafon-emelésről szóló megállapodás tényét a párttársainak vasárnap este Boehner házelnök is megerősítette.
MTI, Privátbankár