A kormány valóban hadat üzent az államadósságnak, még akkor is, ha erre főleg a korábbi években felhalmozott magánpénztári vagyont használja fel - írja a hvg.hu. Az államadósságot a GDP 65-70 százalékára óhajtja leszorítani, amire a kasszák vagyonának 63 százalékát szánja. Ebből máris kiderül, hogy amennyiben a teljes összeget erre fordítaná, megcélozhatná akár a 60 százalékos maastrichti limitet is. Ráadásul az utóbbi megoldást jobban tolerálná a piac, mint a mostanit, amikor a teljes vagyon egy részét nyugdíjakra, folyó kiadásokra költi el.
A kormányzati tervekből kitetszik, hogy az „államadósság-csökkentő alap” – hivatalos nevén Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő alap – 2012-ben 90 milliárd forinttal, de még a következő két évben is 220-220 milliárddal fogja javítani a költségvetést. Az idén 530 milliárdot szív belőle magához az állam, vagyis a későbbi időkre szánt megtakarításokból több mint ezer milliárdot elkölt – tudta meg a hvg.hu.
A reformprogram révén 2012 és 2014 között a foglalkoztatási politika eredményeként 195-213-213 milliárddal javul a szaldó, feltehetően megtakarításokat is beleértve, a nyugdíjrendszer további reformja az egymást követő években 99-129-129 milliárdos javulást hozhat. Nem a legjobb hír ez a nyugdíjba készülőknek és a felülvizsgálandó rokkantnyugdíjasoknak, főleg, ha teljesül Orbán Viktor vágyálma: nyugdíjat csak a nyugdíjjárulékból fizetnek ki.
A közösségi közlekedésen 45-60-60 milliárdot akar megspórolni az állam (a MÁV-ból, a Volánból és a BKV-ból létrejönne a Nemzeti Közlekedési Holding), a Bajnai-kormánynak 50 milliárd sem jött össze. A felsőoktatás – főleg a felvettek számának megrostálásával, lásd a „balneológia” jellegű szakok megszüntetését – 12-38-38 milliárddal javítja a mérleget. A reáltudományos és műszaki diplomások nemzetközi méretekben is csekély aránya azonban növekedni fog.
A hvg.hu értesülései szerint a gyógyszerkassza állami támogatását 83-120-120 milliárddal nyesik meg, ami a gyógyszergyártó cégek befizetéseinek kegyetlen növelésével érhető csak el: az eddigi 12 százalékos "rabatt" feltehetően 18 százalékra nő, és az orvoslátogatói „adót” is 50 százalékkal emelik. A gyógyszerek elkerülhetetlenül megdrágulnak, bár ennek megakadályozására a kormánypárti képviselők nyilván újabb vizsgálódásokat és szankciókat helyeznek kilátásba. A döntés egyenértékű a versenyképes honi gyógyszergyártás legyalulásával. Változik az önkormányzati finanszírozás is, egyebek mellett várhatóan azzal, hogy az állam egyre több kórházat, iskolát vesz át.
A csomag mérete elegendőnek látszik ahhoz, hogy a befektetői köröket megnyugtassa – feltéve, hogy a megszorításokat kivitelezhetőknek tekintik. Minden másra ma délelőtt fény derül.
A Fidesz-KDNP hétfő esti frakcióülése után az MTI kormánypárti politikusoktól úgy értesült, az Orbán Viktor által ismertetett reformlépéseket - bár szavazás nem volt róluk - támogatták a képviselők. Ez alól egyes önkormányzati feladatok állami kézbe való átadása jelentette a kivételt, amellyel kapcsolatban nem volt teljes egyetértés a tanácskozáson.
Orbán Viktor hangsúlyozta, úgy kell átalakítani a szektorokat, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést produkálja az ország, és ne termelődjön újra az államadósság. Leszögezte azt is, hogy tisztázni kell a felelősségét azoknak, akik az országot a jelenlegi állapotába juttatták.
Az MTI értesülése szerint Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a frakcióülésen arról beszélt, hogy nagy nyomás lesz rajtuk az elkövetkező időszakban, ezért teljes egységben kell cselekedni, és a frakcióknak nem a kormánnyal szemben kell pozícionálniuk magukat.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke azt mondta, az embereknek a problémákat is világosan el kell magyarázni a megoldások felvázolása mellett.
MTI