A nemzetközi hitelminősítő kedd éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Aa2"-ről - a köztes "Aa3" és "A1" fokozatok kihagyásával - "A2"-re süllyesztette az olasz szuverén kötvényadósság osztályzatát, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Az "A2"-es olasz államadós-besorolás is még a befektetésre ajánlott elsőrendű sávban van, de már csak két fokozat választja el a gyenge befektetői "Baa" kategóriától, amelytől Olaszország a leminősítés előtt még öt fokozatnyira volt.
A múlt hónap végén egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor´s is leminősítette Olaszországot, arra a véleményére hivatkozva, hogy gyengültek az olasz gazdaság növekedési kilátásai, és ezen az olasz kormány által tervezett reformok sem javítanak sokat.
Olaszország refinanszírozási igénye 2012-ben meghaladja a 200 milliárd eurót. |
A rontott olasz osztályzatra érvényben hagyott negatív kilátás a Moody´s szerint az Olaszországban és az euróövezetben meglévő folyamatos gazdasági és pénzügyi kockázatokat tükrözi. A bizonytalan piaci környezet és a befektetői hangulat további romlásának kockázata korlátozhatja az ország hitelpiaci hozzáférését. Ha ezek a kockázatok valóra válnak, és ha a likviditási támogatás külső forrásainak hosszú távú hozzáférhetősége bizonytalan marad, az olasz besorolások még sokkal mélyebb szintre süllyedhetnek - áll a hitelminősítő elemzésében.
Az elemzés szerint az "A2"-es besorolás azt jelzi, hogy Olaszország törlesztésképtelenné válásának kockázata továbbra is "távoli". Mindazonáltal a Moody´s úgy tartja, hogy az euróövezeti finanszírozási piacokon végbement "strukturális léptékű hangulati átrendeződés" olyan mértékben teszi ki Olaszországot a megfizethető kamatok melletti piaci hozzáférés esetleges elvesztésének, hogy az már nem összeegyeztethető az eddigi "Aa" kategóriás adósbesorolással.
A GDP arányos bruttó államadósság alakulása Olaszországban
Forrás: IMF (2010-től becsült adat)
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért olasz államadósság-ráta az idei év végéig eléri a 120 százalékot a globális pénzügyi válság kezdetének idején mért 104 százalék után.
Olaszország az utóbbi években gazdasági növekedés terén jelentősen elmaradt a fejlett országoktól, az alacsony növekedés mellé még egy rendkívülien magas államadósság, és egy versenyképtelen vállalati szektor is párosult. Ezeken a problémákon kívül az olasz gazdaságnak a magas munkanélküliséggel és a régiók közötti fejlettségi szakadékkal is szembesülnie kell. Összeállításunk arról, hogyan jutott Itália a csőd szélére >>>
MTI, Privátbankár