Asztalosok és burkolók is mehetnek Ausztriába
Szerdán közölte, hogy foglalkoztatási rendelete - szakértői véleményeztetés után - július elsejével lép hatályba. Megítélése szerint bevált az a gyakorlat, hogy az újonnan csatlakozott uniós tagállamokból származó munkaerő alkalmazását lépcsőzetesen engedélyezik az egyes szakmákban. Érvelése alátámasztására megemlítette, hogy a legutóbbi nyitás óta, az idei első félévben 2584 közép- és kelet-európai szakmunkás helyezkedett el az alpesi országban. Több mint a felük, szám szerint 1386-an, Magyarországról érkeztek.
A miniszter az év elejétől az addigi három helyett további ötven hiányszakmákban oldotta fel a korlátozást. Olyan fémfeldolgozó, gép- és építőipari, elektromos szakmákban nyílt meg a foglalkoztatási lehetőség, mint például a lakatos, esztergályos, ács, tetőfedő, festő, kőműves, villanyszerelő, darukezelő.
A Munkapiaci Szolgálat (AMS) akkor 6-7 ezerre becsülte azoknak a betöltetlen munkahelyeknek a számát, amelyekre januártól külföldről is pályázni lehet.
Most júliustól a kőfaragók, aszfaltozók, padlóburkolók, mezőgazdasági gépgyártók, asztalosok, műanyag-feldolgozók, biztosítási közvetítők, gépésztechnikusok, elektrotechnikusok, fűtéstechnikusok, fejlesztési és eljárási technikusok, projekt- és szolgáltatási technikusok, anyagvizsgálók, kalkulátorok és bérszámfejtők számára válik lehetővé az ausztriai munkavállalás.
Martin Bartenstein megerősítette azt a korábban bejelentett szándékát, hogy 2009-től szabadon fogadnák a közép- és kelet-európai országokból érkező szakmunkásokat és diplomás szakembereket, a foglalkoztatási tilalom csupán a segédmunkások egy részére maradna fenn, 2011-ben pedig teljesen megszűnnének a korlátozások. A munkaerőpiac szélesebbre tárásának előfeltétele azonban az, hogy az AMS egyértelműen kimutassa a szakmunkásokban fennálló - több ezres - hiányt.
Ezt várják a cégek: egy diploma + két nyelvvizsga
"Nem a munkaórákat kell növelni"
A munkaerőn spórol a pécsi egyetem
MTI