.jpg)
Veres János közölte: a kormány szeretné elérni, hogy minél előbb elfogadják azokat az új javaslatokat, törvényi változtatásokat, amelyek megújítják a magyarországi mindenkori éves költségvetés tervezését, összeállítását. Ennek alapvető célja az, hogy a költségvetés-politika tartósan átlátható legyen, az ország adósságszintje csökkenjen, és a maastrichti kritériumként megszabott, a GDP-hez mérten 60 százalékos szint alá kerüljön tartósan az államadósság.
A pénzügyminiszter elmondta: az elmúlt hónapokban a pénzügyi tárcánál már intenzív munka folyt annak érdekében, hogy megnézzék, nemzetközi tapasztalatok alapján milyen új szabályrendszert, törvényeket lehet bevezetni a mindenkori éves költségvetés tervezésével kapcsolatban annak érdekében, hogy az államadósság a maastrichti előírás alá csökkenjen, illetve hogy tartósan alacsony legyen a mindenkori éves államháztartási hiány.
A pénzügyminiszter elmondta: két fontos jogi változtatást már el is fogadott a parlament. Ezek egy része a folyamatos tartalékképzésre helyezte a hangsúlyt, másrészt pedig elfogadták azt a változtatást is, hogy a költségvetés elsődleges egyenlegének pozitívnak kell lennie. Az új szabályok alapján az idei első, illetve második negyedévben már az egyes tárcák, költségvetési fejezetek fegyelmezetten betartották azt, hogy a számukra megszabott költségvetési előirányzatokon belül maradjanak.
A pénzügyminiszter kifejtette: az új szabályok egyik alapvető vonása, hogy a költségvetés összeállításakor középtávú költségvetési tervet kell készíteni. Ennek lényege, hogy a mindenkori költségvetési törvényben a parlament, összhangban a reáladósság szintentartásának követelményével, meghatározza az adott évet követő első és második év egyenlegcéljait is. Így gyakorlatilag hároméves középtávú költségvetési tervezés valósul meg a jövőben.
Veres János kiemelte: az új szabályok egyik lényeges eleme lesz, hogy bevezeti a kötelező ellentételezés szabályát. Ez azt jelenti, hogy az Országgyűlés nem tárgyalhat majd olyan módosító indítványt vagy törvényjavaslatot, amelynek elfogadása esetén középtávon bármelyik évben nőne az államháztartási hiány, vagy csökkenne az elsődleges költségvetési többlet.
Egy másik lényeges változás, hogy az Országgyűlés hatásköre alatt felállítanák az úgynevezett költségvetési hivatalt. Az Országgyűlés költségvetési hivatala az elképzelések szerint őrködne a költségvetés átláthatósága felett, alternatív költségvetési becsléseket készítene a parlament számára. A hivatalt amerikai mintára állítanák fel a jövőben.
A pénzügyminiszter elmondta: a kormány célja, hogy az új tervezési szabályokat, törvényi változtatásokat minél előbb elfogadja az Országgyűlés. A pénzügyminiszter ismertette: a törvényi módosítások egy része feles törvény, más részének elfogadásához szükséges az Országgyűlés kétharmados támogatása.
Veres János most úgy látja: az eddigi ötpárti egyeztetések alapján mind a feles törvényekhez, mind a kétharmados többséget igénylő jogszabályi változtatásokhoz meglesz a szükséges parlamenti szavazatarány. Természetesen további szakmai egyeztetéseket kell folytatni a változtatásokról.
A pénzügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta: esély van arra, hogy az öt parlamenti párt többségi egyetértést alakítson ki a büdzsétervezés szabályainak változtatásához annak érdekében, hogy az országban tartósan alacsony legyen az államháztartási hiány és az államadósság a maastrichti előírások szerinti 60 százalék alá kerüljön a GDP-hez viszonyítva.
Egy másik kérdésre Veres János elmondta, a lehető legrövidebb időn belül szeretné a kormány az új költségvetési tervezést érvényesíteni, reálisan azonban az új szabályokat csak a 2009-es büdzsé összeállításakor lehet majd alkalmazni.
A jövő évi költségvetést még a régi jogszabályok alapján állítják össze, a következő évi büdzsé sarokszámait szeptember 30-án terjeszti a kormány a parlament elé, a 2008-as költségvetést a kabinet a konvergenciaprogram alapján állítja majd össze - mondta a pénzügyminiszter.
A kormányoldal az Országgyűlésben minden alkalommal elutasította azokat a fideszes javaslatokat, amely célja a költségvetés átláthatóságának, ellenőrzésének biztosítása; erről Répássy Róbert tájékoztatta közleményben az MTI-t.
"A költségvetés átláthatóságát, ellenőrizhetőségét célzó ellenzéki javaslatokat – így például a Költségvetési Tanács felállítására vonatkozó előterjesztést – rendre, érdemi vita nélkül lesöpörték az Országgyűlésben" - emlékeztetett a Fidesz frakcióigazgatója. A politikus szerint Gyurcsány Ferenc és a szocialisták hazudtak Magyarországnak, átverték a magyar embereket, amikor eltitkolták a gazdaság valós állapotát, és meghamisították a nemzetgazdasági adatokat.
A fideszes politikus szerint a kormány a köztársasági elnököt és az Európai Uniót is félrevezette, "Gyurcsány Ferenc hazudozásai pénzügyi-gazdasági válsághoz vezettek, melyek végül megélhetési válságot okoztak Magyarországon".
Fidesz: alakul a negyedik Gyurcsány-csomag
Sólyom szigorú büdzséről tárgyalna a pártokkal
.Ne a tagországok kénye-kedvétől függjön az uniós büdzsé!
Új költségvetési szabályokat tervez a Pénzügyminisztérium
MTI