Az ázsiai olajéhséget nehéz lesz csillapítani
Ali Naimi szerint ez az addigi világkereslet-növekedés mintegy 60 százalékának felel majd meg. (A mostani napi világigény 86-87 millió hordó körül van.) Naimi úgy látja, hogy a kereslet növekedésének 80 százalékát a közel-keleti országoknak kell majd kielégíteniük.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Szerinte az árak frontján csak egy dolog növelni a kapacitásokat és a beruházásokat a kitermelő és feldolgozó szektorban, a termelő- és felhasználó országokban. Ezen infrastrukturális tényezők mellett más tényezők is hatnak, amelyekkel a piaci egyensúlyt biztosítani lehet hosszabb távra. Úgy fogalmazott, hogy a drága alternatív energiaforrások utáni hirtelen hajsza is közrejátszik az olaj árának emelkedésében. Célzott még a pénzpiacok (és az árfolyamok) erős ingadozására, melyek jobban hatottak az olaj piaci árváltozásaira, mint az ott rendesen ható alapvető tényezők.
Az OPEC csütörtökön kiadott havi olajpiaci kitekintésében ugyanakkor az idei globális olajkereslet növekedését most alacsonyabbra várja, mint korábban, elsősorban a magas árak nyomán visszafogott fogyasztás miatt. Az OPEC-olaj iránti kereslet viszont napi 90 ezer hordóval nő az idén, 31,84 millió hordóra naponta, miközben az OPEC-en kívüli termelők olajára az igény csak 50,18 millió hordónyi lesz naponta, mintegy 100 ezer hordóval kevesebb mint az előző előrejelzésben jósolták.
Olaj: a tartalékadatok okoztak némi meglepetést
Benzinár: hagyják, hadd fájjon
Kereskedelmi gázolajárat akarnak a fuvarozók
Irán mozgatja az olajárat (hanganyag)
MTI