Részlet az interjúból:
- Magyarországon a gazdasági növekedés erőteljesen lassult tavaly, Ön szerint mit tehetne a kormány annak érdekében, hogy javítson a helyzeten?
- Az elmúlt néhány évszázadban az volt az általános vélekedés, hogy az egészség javulása a gazdasági növekedés gyorsulásának a következménye. Ez az összefüggés természetesen létezik, az utóbbi 10 évben azonban ráébredtünk, hogy ez az összefüggés a másik irányba is működik. Mikor a munkaerő egészségesebb, akkor nő a termelékenység, hiszen kevesebb a hiányzás, és a dolgozók kevésbé fáradnak el, így többet is keresnek. Ha a lakosság egészségi állapota javul, akkor a várható élettartam is kitolódik, így az emberek egyre többet takarítanak meg.
- Az egészségügyi fejlesztések és oltási programok beindítása mennyiben járulna hozzá a magyar gazdasági növekedés gyorsításához?
- A valóságban nagyon nehéz találni az egészséges életmódon kívül még egy olyan tényezőt, amelynek ekkora hatása lenne a gazdasági növekedésre. Hogyha például egy országban 10 évvel nő a várható élettartam, akkor az egy százalékponttal tornázza fel a gazdasági növekedés ütemét. Mivel a magyar GDP-bővülés mértéke 2 százalék körüli, az egészségügyi fejlesztéseknek köszönhetően felével nőhetne a mostani gazdasági növekedési ütem.
- Hogy lehet mérni az oltási programok megtérülését, vannak-e olyan módszerek, amelyekkel ki lehet számolni a gazdasági hasznukat?
- Az oltási programok szükségességét két kutatás is alátámasztja. Az egyik az Oltóanyag és Immunizációs Világszervezet összesítése, amely arra világított rá, hogy a programokra fordított pénz 18 százaléka térül meg. A Fülöp-szigeteken készített tanulmányban a beoltott gyerekeket hasonlították össze azokkal a társaikkal, akik nem kaptak vakcinát kétéves korukig. A beoltott gyerekek teszteredményei sokkal jobbak voltak, mint azoké, akik nem kaptak vakcinát. Ha összehasonlítjuk az oltások árát azokkal az előnyökkel, amelyek a jobb teszteredményekből adódnak, akkor 21 százalékos megtérülésről beszélhetünk.
Hallgassa meg az interjút!
Lepadlózva: szánalmas számok Amerikából
.Szuperbruttó: végre a trükközők járnának rosszul?
Miért tart itt az ország?
Gazdasági Rádió