A tettes, bizonyos Cso Szjung Huj, az egyetem negyedéves, angol szakos hallgatója volt, és a campus kollégiumában lakott. A Yonhap dél-koreai hírügynökség úgy tudja, a fiatalember hároméves kora óta az Egyesült Államokban élt.
George Bush amerikai elnök kedden elrendelte, hogy engedjék félárbocra a nemzeti lobogót, s vasárnap napnyugtáig ne is húzzák föl. Az államfő és felesége helyi idő szerint délután a vérengzés helyszínére utazik, ahol az elnök rövid beszédet mond a halálos áldozatok emléke előtt adózó tiszteletadáson. |
A rendőrség vizsgálja, hogy a két eset - a kollégiumnál és később az előadóteremnél elkövetett többes gyilkosság - összefüggésben áll-e egymással. Annyit már sikerült megállapítaniuk, hogy a tettesnél megtalált két fegyver - egy kilenc milliméteres és egy 22 milliméteres pisztoly - egyikéből adták le a lövéseket mindkét helyszínen.
A nyomozó hatóság egyik illetékese elárulta, hogy a dél-koreai diák hátizsákjában egy kilenc milliméteres Glock típusú pisztoly márciusi vásárlását bizonyító számlákat találtak.
Az egyetemi mészárlást világszerte megdöbbenéssel fogadták. A dél-koreai államfő és a külügyminisztérium részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, egyszersmind kifejezte reményét, hogy a történtek "nem szítják fel a faji előítéleteket vagy szembenállást". Együttérzését fejezte ki többek között Jacques Chirac francia elnök, II. Erzsébet brit királynő, John Howard ausztrál kormányfő, Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) kínai külügyminiszter, sőt szokatlan módon az Egyesült Államokkal diplomáciai kapcsolatokat sem tartó Irán is elítélte a történteket. XVI. Benedek pápa szintén részvétéről biztosította az "értelmetlen tragédia" áldozatainak hozzátartozóit. |
Szemtanúk szerint egyébként a lövöldözést sokkal inkább volt hidegvérrel végrehajtott gyilkosságsorozat, mint ámokfutás. A gyilkos egyetlen szó nélkül, nagy nyugalommal, sőt szisztematikusan hajtotta végre tettét - mondták el olyan diákok, akik maguk is megsebesültek a vérengzésben.
Közép-európai idő szerint kedden késő délutánig még nem sikerült megállapítani mindegyik halálos áldozat kilétét, de a washingtoni magyar nagykövetség az egyetem hivatalos tájékoztatása alapján azt közölte az MTI-vel, hogy nincs magyar áldozata a vérfürdőnek. A képviselet továbbította a Fehér Házba Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részvéttáviratát, amelyben együttérzését fejezte ki George Bush amerikai elnöknek.
A virginiai egyetemi mészárlás újabb rémisztő jele annak, hogy az amerikai lakosságra az egyik legnagyobb veszélyt a "hazai" gyilkosok jelentik, akik meglepő könnyedséggel juthatnak hozzá lőfegyverekhez - írta a keddi The New York Times, sürgetve a fegyverforgalmazás és -viselés szabályainak mihamarabbi szigorítását. Az Egyesült Államokban évente több mint 30 ezren halnak meg lőfegyverektől és több lőfegyver van magánkézben, mint bárhol máshol a világon. De a nagy hatalmú amerikai fegyverlobbi és a fegyverviselést, mint alapvető amerikai jogot támogatók szintén befolyásos köre mindeddig megakadályozta, hogy szigorítsák a fegyvereladás ellenőrzését.
Lövöldözés a 4-6-os villamoson
Lövések a CNN-központjában
Házon kívülre került Texasban a fegyveres önvédelem
Közeleg az Ítélet Napja? A Skynet egyre okosabb
MTI