1p
Az "emberi tőke" a legnagyobb kockázati elem egy vállalat működésében az egyik vezető londoni gazdaságkutató központ szerdán közzétett nemzetközti felmérése szerint.
Az "emberi tőke" a legnagyobb kockázati elem egy vállalat működésében az egyik vezető londoni gazdaságkutató központ szerdán közzétett nemzetközti felmérése szerint.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - által 218 vállalatvezető bevonásával összeállított jelentés szerint a cégek kockázatkezeléssel (is) megbízott igazgatói a vállalat saját személyi állományával járó rizikótényezőket nevezték meg a leggyakrabban a társaságot fenyegető legkomolyabb kihívásként. Ebbe a kockázati tényezőbe beletartozik a kulcsfontosságú munkatársak valamilyen okból történő elvesztése, a képzettségi hiány és az utódlási kérdések.

Az illetékes vállalatvezetők a személyi kockázati kategóriát tartják egyben a legnehezebben kezelhetőnek is, és a felmérésbe bevontak közül csak kevesen mondták azt, hogy hatékonyan kézben tudják tartani ezt a rizikófaktort, áll a 24 oldalas átfogó EIU-elemzésben.

A jelentés szerint mindez felveti a vállalati szektorban a kockázatkezelési és az emberierőforrás-funkciók szorosabb integrációjának szükségességét.
A vizsgálatba bevont vállalatvezetőknek - akiket hozzávetőleg egyharmados arányban válogattak az ausztrál-ázsiai, az észak-amerikai és a nyugat-európai térségből, és akiknek fele évi 500 millió dollárnál nagyobb bevételű vállalatot képvisel - 1-től 5-ig terjedő skálán kellett osztályozniuk a cégük globális tevékenységét fenyegető egyes kockázati tényezők veszélyességét; a legnagyobb kockázatot a legalacsonyabb érték jelezte.

A válaszokat feldolgozó grafikus kimutatás szerint az igazgatók több mint 60 százaléka 1-es vagy 2-es - vagyis nagyon magas - kockázati osztályzattal látta el cége emberi tőkéjét; a felmérésben ez a kategória kapta messze a legtöbb 1-est és 2-est.

A saját munkatársi állomány kockázati megítélése meghaladta még a terrorizmusét, illetve (a kormányváltás veszélyeként definiált) politikai kockázatét is, amelyekre a válaszadó cégvezetők nem sokkal több mint 20 százaléka adott 1-es vagy 2-es besorolást.

Az emberi tőke kockázatosságára adott besorolások között az 1-es - vagyis a legrosszabb - osztályzatok aránya egyedül meghaladta a 20 százalékot.

A londoni gazdaságkutató cég a múlt hónapban is közölt egy globális vállalati kockázati felmérést, amely az információ-technológiai hálózatok működési veszélyeit tárta fel. Abból a vizsgálatból az derült ki, hogy a globális vállalati szektor cégeinek csaknem fele legfeljebb egy napig, vagy addig sem viselné el információ-technológiai rendszerének leállását a vállalat puszta fennmaradását veszélyeztető következmények nélkül. Arra a kérdésre, hogy mennyi ideig tartana, amíg egy IT-leállás a vállalat egészének létét fenyegető tényezővé válna, a válaszadók 13 százaléka azt mondta, hogy "kevesebb mint négy órát"; a 4-12 óra közötti időtávot 20 százalék, a 12-24 óra közöttit 14 százalék jelölte be.
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG