A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlege (BofA Merrill Lynch Global Research) befektetőknek összeállított új prognózisában közölte, hogy központi forgatókönyvében az euróövezeti piaci bizalom, valamint a hitelpiaci helyzet további "jelentős" romlása szerepel. A ház ennek alapján a valutauniós gazdaság idei átlagos növekedésére adott előrejelzését az eddigi 1,7 százalékról 1,6 százalékra módosította, jövőre viszont az általa eddig várt ütem felénél is kevesebbre számít: 2012-es GDP-növekedési becslését 1,7 százalékról 0,8 százalékra süllyesztette.
Más nagy londoni házak már az újabb recessziót sem zárják ki az euróövezetben az eszkalálódó adósságválság miatt.
A Capital Economics - az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport - minap összeállított új előrejelzésében 0,5 százalékos GDP-csökkenésre módosította az euróövezetre adott, 2012 egészére szóló prognózisát. A ház korábban 0,5 százalékos átlagos növekedést valószínűsített jövőre a valutaunió országaiban.
A Capital Economics szerint 2013 egészében még mélyebb, 1 százalékos visszaesés várható az euróövezetben a cég által eddig várt stagnálás helyett, vagyis a ház londoni elemzői most már arra számítanak, hogy a valutaunió a következő két teljes évet recesszióban tölti.
Nem rajongás kérdése Az euróövezeti országok politikai és pénzügyi együttműködésének szorosabbá tételével létrehozott kétsebességes Európa tűnik az euró megmentése egyetlen lehetőségének Marek Belka, a lengyel jegybank kormányzója szerint. "Egyáltalán nem rajongok a kétsebességes Európa gondolatáért, sokkal jobban szeretném ha Európa egységes ütemben haladna előre. De mi a jobb? Egy kétsebességes Európa, vagy egy semmilyen sebességgel sem haladó, majd összeomló Európa?" - fogalmazott Marek Belka a lengyel PAP hírügynökségnek adott interjúban. |
Vonzó menedék lett a dollár
A BofA Merrill Lynch Global Research pénteki helyzetértékelése szerint is lesznek olyan valutauniós országok, amelyekben jövőre visszaesés várható. A cég jelenleg azzal számol, hogy a két legnagyobb eurógazdaság, Németország és Franciaország növekedési pályán marad - a német GDP-érték 2012-ben a ház londoni elemzői szerint 1,2 százalékkal, a francia 1,0 százalékkal bővül -, Görögországban azonban 1,8 százalékos, Portugáliában 2,0 százalékos GDP-csökkenés várható.
A BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői kiemelik, hogy Görögország egymás után a negyedik, Portugália pedig a második évét tölti recesszióban jövőre, ha az előrejelzés beválik. A Barclays Capital - a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja - szintén pénteken ismertetett új, negyedéves prognózisában rövid távon az euró további jelentős árfolyamveszteségeit valószínűsíti. A ház várakozása szerint az euró egy hónapon belül 1,33 dollárig, három hónapon belül 1,25 dollárig süllyed a jelenlegi, 1,35 dollár körüli árfolyamról. A cég eddigi előrejelzési modelljében 1,42, illetve 1,46 dolláros euróárfolyamok szerepeltek ugyanezekre az időtávokra.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint azután, hogy a svájci jegybank alsó tűréshatárt jelölt ki az euró frankárfolyamára - vagyis tudatta a piaccal, hogy nem engedi a frankot a kijelölt euróárfolyam alá erősödni -, a dollár vonzóbb fedezeti eszközzé vált az euróövezeti kockázatokkal szemben.
A svájci jegybank két hete 1,20 svájci frank/euróban jelölte ki az alsó árfolyam-tűréshatárt. Az intézkedéssel egy időben hangsúlyozta: "minden eszközzel" megakadályozza, hogy a frank e szint alá erősödjön az euróval szemben. A svájci frank azóta is ennek az árfolyamszintnek a közelében mozog a devizapiacon.
A Barclays Capital pénteki londoni elemzése szerint mivel valószínűsíthetően a japán jegybank is interveniálna, ha a jen túlzott erősödésnek indulna a dollárral szemben, a jelenlegi helyzetben a dollár a természetes fedezeti deviza az euróövezeti problémák ellen.
MTI, Privátbankár