A legnagyobb európai hitelminősítő a kötvény osztályzásához fűzött londoni elemzésében azt írta: azzal, hogy Magyarország tavaly június óta - és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetésével nyújtott 20 milliárd eurós pénzügyi védőcsomag összeállítása után - most először visszatért az eurókötvénypiacra, bővülnek finanszírozási lehetőségei, és ez fontos lépés afelé, hogy az ország a későbbiekben már ne szoruljon hivatalos nemzetközi intézményi támogatásra.
A Fitch kiemeli, hogy már az eurókötvény-kibocsátás előtt, áprilisban újraindultak a rendszeres forintkötvény-aukciók, és az elmúlt hónapban növekedett is a kibocsátott mennyiség.
A hitelminősítő elemzése szerint reális a módosított, a hazai össztermék (GDP) arányában 3,9 százalékos idei államháztartási hiánycél annak nyomán, hogy a parlament Bajnai Gordon "technokrata miniszterelnök" beiktatása után elfogadta a költségvetési konszolidációs intézkedéseket.
A Fitch Ratings "biztatónak" nevezi a Bajnai-kormány által 2010-re tervezett további költségvetési szigorító lépéseket, a cég szerint azonban e tervek próbája ősszel lesz, amikor a törvényhozás a jövő évi költségvetést tárgyalja. A költségvetési vita mély recesszió közepette zajlik majd - a Fitch 6,7 százalékos idei egész évi GDP-visszaesést jósol Magyarországon -, emellett jövő áprilisig parlamenti választásokat kell tartani, hangsúlyozzák a pénteki elemzésben a Fitch Ratings londoni elemzői.
Oszkó szerint Magyarország visszanyerte hitelességét. Oszkó: visszanyertük a hitelességünket! Varga Mihály, a költségvetési bizottság elnöke szerint óriási hibát követtünk el. Eurókötvény: van, aki szerint súlyos hiba |
Ez utóbbinak az S&P esetében van különös jelentősége, ugyanis ha a magyar besorolás a cég "BBB mínusz" minősítési szintjéről tovább csökken, azzal az osztályzat a befektetésre ajánlott sáv alá, spekulatív kategóriába kerülne át.
Az EU-ban jelenleg két országnak - Lettországnak és Romániának - van több hitelminősítőnél is befektetési sáv alatti, magas hozamú spekulatív szuverén adósbesorolása: az S&P és a Fitch mindkettőt egyaránt "BB plusz" szinten tartja nyilván.
Padhraic Garvey, a magyar kötvénykibocsátást szervező egyik bank, az ING vezető elemzője az MTI-nek azonban a kötvény jegyzése során azt mondta: ha a Standard & Poor´s át is sorolná Magyarországot a befektetői sávból a magas hozamú osztályzati kategóriába, a kompozit magyar hitelminősítői besorolás még mindig befektetői szintű lenne, tekintettel arra, hogy a másik két nagy hitelminősítőnél változatlanul "BBB" kategóriában maradna a magyar adósosztályzat.
Garvey hozzátette ugyanakkor: személyes véleménye szerint az S&P sem fogja Magyarországot a befektetői sáv alá sorolni, mivel az eddig meghozott magyarországi kiigazító lépések igen kedvezőek a makro-alapmutatók szempontjából, és valószínűleg a Standard & Poor´s is elégségesnek tartja e lépéseket a magyar leminősítés elkerüléséhez.
Stabil forint, kötvénysiker: kamatvágást jósolnak
Az eurókötvény sikerén itthon is meglepődtek
Megcsináltuk? Szupersiker a magyar kötvény
Magyar eurokötvény: eldőlt a felár
MTI, Privátbankár