Az ipari fogyasztók nem kérnek a drágább gázból
Az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF) tiltakozik a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium nagyfogyasztói gázárat növelő rendelete ellen, a szervezet a többletterhek legalább harmadára csökkentését követeli.
A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium 27/2009. számú rendelete szerint a nagyfogyasztóknak 2009. július 1-jétől szeptember 30-ig megajoule-onként 0,515 forintot, azt követően pedig 2010. december 31-ig megajoule-onként 0,092 forintot kell fizetniük a gázárban. A külön díjtétel célja annak a 66 milliárd forintos bevételi hiánynak a pótlása, amely az E.ON Földgáz Trade Zrt.-nél és a TIGÁZ Zrt.-nél keletkezett, amíg a szabályozott piacon a beszerzési ár alatt értékesítették a földgázt. Azoknak a felhasználóknak azonban nem kell megfizetniük ezt a díjtételt, akik 2005. július elseje óta a szabadpiacon vásárolják a földgázt.
Az IEF az MTI-hez csütörtökön eljutatott közleményében hangsúlyozza: a rendelet elviselhetetlenül magas terhet helyez a nagyfogyasztókra, akiknek 2009-ben 66 milliárd forintot, 2010-ben pedig már mintegy 100 milliárd forintot kellene befizetniük ezen a jogcímen.
Az egyesület szerint a rendeleti ár diszkriminatív, és a nagyfogyasztók versenyképességét veszélyezteti, akik ezért a többletterhek csökkentését, illetve hosszabb időre történő elhatárolását követelik.
Hozzáteszik: a nagyfogyasztók elszántak, akár Brüsszelig is elmennek, amennyiben érvényben marad a rendelet.
Az Ipari Energiafogyasztók Fórumának tagjai villamosenergia-ipari termelők, kereskedők és szolgáltatók, köztük az MVM is, valamint többek között üveg-, acél- és vegyipari cégek. Az MTI korábbi információi szerint a 2008. évi mintegy 12 milliárd köbméter magyarországi földgázfogyasztásból 11 milliárd köbméter az, amit érint a fizetési kötelezettség, köbméterenként mintegy 16-17 forintos összegben.
A miniszteri rendelet ellen nemrégiben tiltakozott a Gázár Érdekegyeztető Országos Fórum (GEOF) is, amelyet kifejezetten azzal a céllal hoztak létre a nagy gázfogyasztók július elején, hogy elérje a rendelet megváltoztatását.
Céges össztűz a gázárra
Nagyvállalatok lobbiznak a rendeletmódosítás ellen
Az EU próbál segíteni a gázvita megoldásában
MTI