.jpg)
Bernard Laporte, a sportügyekben illetékes francia államtitkár kijelentette, hogy "nem ellenezi" a bojkottot. Rama Yade, a külügyminisztérium emberi jogi államtitkára pedig úgy vélekedett, hogy "komolyan számításba kell venni" a bojkott lehetőségét, ha Kína nem teszi meg a szükséges lépéseket Tibetben.
A kormányok többségére azonban nem jellemző, hogy a francia politikai vezetéshez hasonlóan ennyire nyitva hagynák az olimpiai bojkott kérdését. Egyedül Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke tartotta indokoltnak a játékoktól való távolmaradást, ha Kína továbbra is elutasít mindenféle párbeszédet a dalai lámával.
A washingtoni Fehér Ház viszont megerősítette: George W. Bush amerikai elnök a tibeti helyzet és Sarkozy kijelentése ellenére változatlanul arra készül, hogy jelen lesz a pekingi nyári olimpián. Az Európai Bizottság is az olimpiai játékok bojkottja ellen foglalt állást, egyúttal visszafogottságra szólította fel Kínát Tibettel kapcsolatban.
Gordon Brown brit miniszterelnök részt vesz a sportesemény záróünnepségén, a trónörökös Károly herceg azonban közölte, hogy nem lesz ott a nyitóceremónián. Ausztrália, Portugália és Görögország vezetői jelezték, hogy nem áll szándékukban tüntetőleg távol maradni a pekingi játékoktól.
A jelenlegi tervek szerint az osztrák kormány sportügyekben illetékes államtitkára elutazik a nyitóünnepségre, ám ezt még felülvizsgálhatják a tibeti helyzet alakulásától vagy egy esetleges közös uniós állásponttól függően - közölte a tárca szóvivője.
A lengyel politikai vezetés eddig hallgatott a kérdésről, leszámítva a szenátus elnökét, Bogdan Borusewiczet, aki pozitívan nyilatkozott a nyitóünnepség bojkottjáról, mert véleménye szerint az esemény inkább politikai, és nem sport jellegű.
Hasonlóan bizonytalan pillanatnyilag Japán álláspontja is. Komura Maszahiko külügyminiszter arra kérte Kínát, hogy ne tegyen semmi olyat, amely veszélybe sodorhatná a nyári játékokat, Tokió kormányzója pedig azt mondta, hogy még nem döntötte el, elutazik-e a pekingi megnyitóra.
A nemzetközi és az országos sporthatóságok egyaránt elutasítják az olimpiai bojkott minden formáját. Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke úgy vélekedett, hogy nem lát nemzetközi elszántságot a sporteseménytől való távolmaradásra.
Olimpiai szégyent emleget Peking kapcsán a The Washington Post, amely szerint a nyári játékok az elnyomás kirakatává válhatnak. |
Az olimpiai játékok ehelyett azt mutatják majd meg, hogy Kína nem tudott kitörni a rendőrállamiságból: erőszakos elnyomás, cenzúra és politikai üldözés zajlik az országban - olvasható a tekintélyes amerikai liberális napilap szerkesztőségi cikkében.
Bush ott lesz az olimpián
Vér, veríték és jogsértések az olimpiai építkezések körül
Kína a tibetiek kíméletlen leverésével fenyeget
Nem térítik el az olimpiai lángot
Kész lemondani a dalai láma
MTI