Az OTP-profit harmada külföldről jött
Az 55,3 milliárd forintos konszolidált adózott nyereség biztató szám, különösen a nyitott devizapozíción elszenvedett veszteséggel korrigálva, az adózott profit így 56,3 milliárd forint, ami 16,5 százalékos növekedés - mondta. "Figyelembe véve azt is, hogy milyen hektikus körülmények között érte el a bank, bizakodásra ad okot az idei eredményvárakozásokat illetően" - tette hozzá a vezérigazgató-helyettes .
Urbán László kiemelte: az amerikai másodrendű jelzálogpiaci válság óta először került sor értékpapír-kibocsátásra, a bank az első negyedévben 1 milliárd euró névértékű jelzáloglevelet bocsátott ki 62 bázispont felárral (a hozamfelár korábban 20-30 bázispont volt). Úgy vélekedett, hogy a hitel/betét arány várhatóan tovább nő, ami jelentősebb értékpapírpiaci finanszírozást vetít előre. Ha ennek költségeit a bank tovább tudja hárítani az ügyfelekre, ez az eredményt nem veszélyezteti - tette hozzá.
Kifejtette: a bankcsoport költséghatékonysága, jövedelmezősége javult, a kamatmarzs ugyan mérséklődött, de még mindig magas. A portfólió minősége nem változott, egyes leánycégeknél - így például az ukránnál - az elővigyázatosság miatt volt magasabb a céltartalékképzés - mondta Urbán.
A profit több mint 30 százaléka az első negyedévben már külföldről származott, arányának - a Garancia értékesítése nélkül - az év végére el kell érnie legalább az egyharmadot. Ennek a vezérigazgató-helyettes szerint értéknövelő tényezőnek kell lennie.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel |
A bolgár leánybank a vezérigazgató-helyettes szerint változatlanul jól teljesít. A horvát leánycég "megtáltosodott", sikerült kihasználnia, hogy tavaly néhány napra fellazultak a hitelkorlátozási szabályok, ami az eredményén is megmutatkozik majd.
A szerb leánybank 188 millió forintos nyereségéről úgy vélekedett: "talán túlságosan is prudens bemutatása ez az eredménynek", ugyanis a nyereség valójában 2,2 milliárd forint (2 milliárd forint részesedések értékesítéséből származó, egyszeri bevétel).
Elmondta: Oroszországban nőtt a problémás állomány, a második negyedévben azonban a portfolió tisztítása, a rossz hitelek értékesítése után arányuk csökkenni fog, ami szerinte valószínűleg eredményjavulással is jár. Az orosz banktól az idén 50 százalékos eredménynövekedést várnak - emelte ki.
Az ukrán leánybank teljesítményéről Dmitrij Zinkov vezérigazgató számolt be. Elmondta: a CJSC OTP Bank hitelállománya éves szinten 50 százalékkal bővült - a leggyorsabban az ukrán TOP 10 közül -, eredménye stabil maradt. Ebben nagy szerepe volt a hálózat bővítésének (az idén újabb 80 fiókot nyitnak). A CJSC leggyorsabban növekvő és legnyereségesebb ágazata a kis és középvállalatok (kkv) hitelezése.
Dmitrij Zinkov az idei tervekről elmondta: központosítanak több tevékenységet, köztük a számvitelt és a kockázatkezelést, erősítik a kkv-hitelezést, más OTP leánycégekkel együttműködve diverzifikálni szeretnék a portfoliót, az idén ezért lízingcéget, nyugdíjalapot és nyugdíjbiztosítót hoznak létre (most a lakossági, jelzáloghitelezésben van erős pozíciója a banknak).
Urbán László elmondta: Magyarországon az idén nem vár nagyobb dinamikát az OTP. Az eredmény megfelel a várakozásnak, az ügyfélbetét és -hitel növekedése pedig megfelelő ahhoz, hogy a külső körülmények kedvezőtlen hatását ellensúlyozni tudják.
Urbán László a devizahitelekkel kapcsolatos aggodalmakra reagálva kifejtette: a devizahitelt felvevőket nem a bankok felelőtlenségétől, hanem a felelőtlen kormányzati - elsősorban fiskális - politikától kell félteni. A legtöbb, amit a kormányzat érdekükben tehet: hitelessé teszi, hogy a fiskális túlköltekezés nem következik be - mondta a vezérigazgató-helyettes.
Húzós jelentések: lesz mit megemészteni
Befektetők varázsgömbje: mit jelent a Mol, az OTP?
MOL-részvények: vigyázat, esni fog!
Hullámverésben lehet jó üzlet a bankpapír
OMV: ez a Mol-vezérek szegénységi bizonyítványa
MTI