15:24
A New York-i értéktőzsde emelkedésében nagy szerepet játszik, hogy a piaci szereplők egyre nagyobb része számít egy újabb mennyiségi lazító programra a FED-től. Egy esetleges QE3 szükségességéről több FED tag is beszélt az elmúlt napokban.
A FED az elmúlt három évben 2300 milliárd dollár értékben vásárolt állampapírokat, és toxikus eszközöket. Ha lesz QE3 akkor a legnagyobb valószínűséggel jelzálog fedezetű papírokat vásárol az amerikai tartalék-bankrendszer, hogy így segítse az ingatlanpiac talpra állását. Ben Bernanke FED-elnök sajtótájékoztatója az európai, és az amerikai piacok zárása között lesz.
14:35
Határozott emelkedéssel nyitott a New Yorki értéktőzsde. A pozitív korrekció oka a vártnál jobb amerikai foglalkoztatási adat, és az, hogy a dollár gyengülése miatt emelkedtek a nyersanyag árak. Természetes korrekció is kezdődött a Wall Streeten, miután a Dow Jones ipari átlagindex az elmúlt két napon 500 ponttal zuhant. A vezető amerikai tőzsdeindexek jelentős 1,5 százalék körüli pluszba kerültek a nyitásban. Ezzel egyidőben nagyot javult a hangulat az európai tőzsdéken is. Esik a dollár árfolyama, az euró-dollár átlépte az 1,38-as szintet, drágulnak a nyersanyagok.
Megállt a zuhanás a forint piacán, a hazai deviza mind a három fő devizapárjával szemben erősödni kezdett, és egyelőre nem szakadt tovább a budapesti értéktőzsde sem. A hazai fizetőeszköz délután fél 3 után nem sokkal még nem tudta átlépni a 305-ös határt az euróval szemben, ahogy a CHF sem tudott a 250-es szint alá kerülni, de legalább a zuhanás megállt.
14:00
Kora délután kissé javult a hangulat a piacokon. A nyugat-európai tőzsdemutatók továbbra is idegesen mozognak szűk sávban, ugyanakkor az amerikai határidős indexek pluszos New York-i tőzsdenyitást vetítenek előre.
A befektetői kedv javulását egyértelműen az amerikai foglalkoztatási adatsor okozta. Az ADP jelentése szerint októberben a várakozásoknál többen 116 ezren találtak munkát a magánszektorban. Az adatsor legjobb híre, hogy jelentős számú új munkahely keletkezett a kulcsfontosságú szolgáltató szektorban. (Ez adja az amerikai gazdaság közel kétharmadát.)
A hírre ismét gyengülni kezdett a dollár, az euró/dollár középárfolyam az 1,38-as szint közelében mozog. A dollár gyengülése és a halványan javuló befektetői hangulat nyomán emelkedtek a nyersanyagárak, drágul az olaj és az arany. Az amerikai kereskedés vége felé várható Ben Bernanke FED-elnök beszéde a Nyíltpiaci Bizottság kamatdöntéséről, ez nagyban befolyásolja majd a nap végi piaci hangulatot.
Sarkozy kiakadt, egyetlen kérdés van, akarnak-e a görögök eurót? A francia sajtó értesülése szerint Sarkozy úgy véli: nincs miről tovább tárgyalni, a görögök egyetlen fillért sem kapnak, ameddig nem fogadják el a Nemzetközi Valutaalap által megkövetelt szerkezetátalakítási tervet. A referendumot pedig a lehető leghamarabb az egyetlen érvényes kérdéssel kell megrendezni: akarnak-e a görögök az eurózónában maradni vagy sem. Ezek a Le Monde szerint Sarkozy feltételei a görög kormányfőhöz, akit szerda este Angela Merkel német kancellárral, az Európai Unió, továbbá az Európai Tanács, valamint az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap vezetőivel együtt rendkívüli tanácskozás keretben fogad a franciaországi Cannes-ban, a G20-ak csütörtök-pénteki csúcstalálkozója előtt. |
Az európai kereskedés továbbra is nyomott a görög hírek miatt. Egyelőre nem tudni hogy reagálnak az EU vezetői a Papandreu-kabinet népszavazási tervére, ugyanakkor egyre többen számítanak arra, hogy a mai és holnapi cannes-i találkozón meggyőzik a görögöket a referendum elvetéséről. Rontott a hangulaton, hogy elhalasztották az EFSF kötvénykibocsátását. A bizonytalan hangulatban emelkedtek a hozamok a portugál és a magyar állampapír-aukción is.
Egyelőre megállt a magyar piac mélyrepülése, az OTP papírok több mint 7 százalékos mínuszban állnak, az eurót 306 forint alatt jegyzik.
11:55
A befektetők teljesen bizonytalanok, az esti cannes-i csúcstalálkozót várják, és a holnapi G20-as találkozót. Több híreszteléssel ellentétben úgy tűnik egyelőre tartja magát a hír amely szerint a görög miniszterelnök népszavazásra bocsájtja az uniós mentőcsomagot. Az első megdöbbenés után most kérdés, hogy az unió vezetői meg tudják-e győzni a Papandreu-kormányt, hogy ezt ne tegye, illetve teljesen bizonytalan, hogy határoznak-e bármilyen szankcióról.
A másik nagy esemény a ma esti FED kamatdöntés, és az ezt kísérő szokásos beszéd Ben Bernanke FED-elnöktől. A piaci szereplők nagy része számít valamilyen utalásra egy újabb monetáris enyhítő lépésre, ugyanakkor a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy az amerikai tartalék-bankrendszer nyíltpiaci bizottsága tavaszig nem jelent be újabb lépést.
Európában az is borzolja a kedélyeket, hogy váratlanul elhalasztották az európai mentőalap által tervezett mai kötvénykibocsájtást a bizonytalan piaci hangulatra hivatkozva. A várt 3 milliárd euróból Írországot mentette volna az EFSF (European Financial Stability Facility). A Reuters jelentése szerint a befektetők korábban úgy számoltak, hogy erős túljegyzés lesz a mai aukción; az EFSF szóvivője egyelőre nem kommentálta a hírt.
A Budapesti Értéktőzsdén folytatódott a lejtmenet, a magyar tőzsde a nyitás óta egyre mélyebbre kerül párhuzamosan a nyugat-európai hangulat romlásával. Ahogy az várható volt, az OTP vezeti az esést, a bankpapírok több mint 9 százalékkal szakadtak délelőtt, de nem áll jól a Mol sem, az olajrészvényeket több mint 5 százalékkal borították be.
A magyar piac két nap szünet után nem mutatott jelentős esést a nyitásban, de ennek csak az volt az oka, hogy közben az európai piacokon átmenetileg javult a hangulat, és az, hogy a hosszú hétvége előtt pénteken már alulteljesített a BUX. Sokan számítottak ugyanis egy leminősítésre a szünnapok alatt.
Nem talált magára a forint sem, a hazai deviza ugyan nem olyan gyenge, mint tegnap, amikor 310 forint fölött is járt az euró, ugyanakkor megállt a reggeli erősödés, az eurót 307, a svájci frankot 252 forint körül jegyzik a bankközi devizapiacon.
A forintot a nemzetközi nyomáson kívül továbbra is terhelik a hazai pénzügyi rendszerrel kapcsolatos aggodalmak, főleg hogy nem tudni, milyen konkrét intézkedéseket jelent még be a kormány a végtörlesztéssel kapcsolatban, csak azt tudni, hogy jelentősen csökkentenék a devizahitelesek számát. Közben gyakorlatilag konszenzussá nőtte ki magát a várakozás, hogy egy vagy több hitelminősítő a befektetésre nem ajánlott bóvli kategóriába süllyeszti a magyar hitelbesorolást.
Privátbankár